{"vars":{{"pageTitle":"Wojna w Ukrainie podbija ceny u producentów, w zasięgu rekord 30-lecia. "Kosmiczny" wynik produkcji w przemyśle","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","ceny-paliw","inflacja","makroekonomia","produkcja","produkcja-przemyslowa","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":294071}} }
300Gospodarka.pl

Wojna w Ukrainie podbija ceny u producentów, w zasięgu rekord 30-lecia. „Kosmiczny” wynik produkcji w przemyśle

Inflacja producencka PPI wzrosła w marcu do 20 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. To efekt przede wszystkim wzrostu cen surowców i energii, wywołany m.in. wojną w Ukrainie.

Inflacja PPI, czyli wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu, wzrosła w porównaniu z lutym, kiedy to wynosiła 15,9 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewali się około 18-procentowego wzrostu.

Tylko w ciągu marca ceny produkcji wzrosły aż o 4,9 proc. Według informacji GUS ceny podniesiono we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost zanotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, bo aż o 9 proc.

– W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 5,9 proc. w tym w górnictwie rud metali o 11,4 proc., a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego – o 2,6 proc. – podał GUS. Z branż przetwórstwa przemysłowego największy miesięczny wzrost cen zanotowano w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej: o 29,7 proc. To bezpośredni efekt wzrostu cen paliw na światowych rynkach po wybuchu wojny w Ukrainie.

Tak wysoki wzrost cen producentów może świadczyć o dużej presji kosztowej w firmach, która i tak była duża za sprawą wysokich cen energii. Wybuch wojny na Ukrainie wzmocnił wcześniejszy trend.

Ceny produkcji sprzedanej PPI to miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Gdy jest bardzo wysoki może mieć wpływ na ceny produktów gotowych oferowanych konsumentom.

Ekonomiści banku Pekao SA zwracają uwagę, że tak wysoki odczyt cen producentów jest tylko niewiele niższy od rekordowego poziomu sprzed niemal 30 lat.

Dane z polskiego przemysłu nie są wyjątkiem. W środę opublikowano informacje o marcowej inflacji PPI w Niemczech. Wzrost cen w niemieckim przemyśle ekonomiści określają jako drastyczny, w ciągu miesiąca wyniósł aż 4,9 proc. Eksperci spodziewali się 2,7-procentowego. W porównaniu z marcem 2021 r. ceny u niemieckich producentów były wyższe aż o 30,9 proc. (w lutym było to 25,9 proc.).

Podobnie było w Czechach, gdzie ceny produkcji w miesiąc wzrosły o 4,2 proc., znacznie powyżej prognoz (3 proc.). Licząc rok do roku wskaźnik PPI w Czechach wyniósł już 24,7 proc.

Pancerna produkcja przemysłowa

Według danych GUS sama produkcja przemysłowa też odnotowała zaskakująco silny wzrost. W marcu zwiększyła się ona o 17,3 proc. rok do roku.

Ekonomiści spodziewali się znacznie mniejszego wzrostu na poziomie 11,9 proc.

– We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w marcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 57,3 proc. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych – o 15,3 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 11,8 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,9 proc. oraz dóbr inwestycyjnych – o 5,9 proc. podał GUS w komunikacie.

– Kolejny kosmiczny wynik produkcji sprzedanej przemysłu: marzec +17,3 proc. rok do roku. Daleko od konsensusu prognoz – zwracają uwagę ekonomiści mBanku

Według ekspertów Banku ING tak mocny odczyt produkcji może sugerować dużą odporność polskiego przemysły na efekty wojny i daje podstawy by sądzić, że w I kwartale polska gospodarka rozwijała się bardzo dynamicznie. Ich zdaniem tempo wzrostu PKB mogło sięgnąć nawet 8 proc. rok do roku.