{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja przyspiesza. Ekonomiści wskazują, kiedy może dojść do obniżki stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-zywnosci","inflacja","inflacja-cpi","main","najnowsze","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726742}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja przyspiesza. Ekonomiści wskazują, kiedy może dojść do obniżki stóp procentowych

Według szybkiego szacunku GUS, inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 4,9 proc. rok do roku wobec 4,3 proc. rok do roku w sierpniu. Czyli nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań.

Te zakładały, że wzrośnie ona o 4,8 proc. rok do roku.

Inflacja we wrześniu znalazła się w pobliżu 5,0 proc., czyli znowu niemal dwukrotnie przekracza cel inflacyjny NBP.

– Głównym powodem wrześniowego skoku inflacji były efekty statystyczne, także w kategoriach bazowych. Przed rokiem wprowadzono m.in. darmowe leki dla niepełnoletnich i emerytów, a także zrewidowano listę refundowanych medykamentów – uważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium zwraca natomiast uwagę na to, wzrost rocznego wskaźnika inflacji CPI był spodziewany i wiąże się w dużej mierze z niską bazą odniesienia sprzed roku, kiedy na fali ustępowania negatywnych szoków na rynkach surowców wyraźnie obniżyły się ceny paliw, nośników energii, a także żywności. Wyraźnie obniżyła się wówczas także inflacja bazowa, co częściowo było związane z jednorazowym spadkiem cen części usług.

Kiedy można spodziewać się cięć stóp procentowych?

– W kolejnych 5-6 miesiącach wskaźnik CPI może jeszcze delikatnie przyspieszać i plasować się lekko powyżej 5.0 proc. rok do roku. Dopiero potem inflacja powinna zacząć wyraźnie „opadać”. W takim otoczeniu RPP utrzymywać będzie stopy procentowe na obecnym, niezmienionym poziomie, a pierwszym momentem, w którym ewentualnie dokona ich cięcia, będzie marzec 2025 r. – prognozuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Z kolei w ocenie ekonomistów z Banku Millennium przestrzeń do obniżki stóp procentowych otworzy się w połowie 2025 r.

– Wysoka dynamika płac, niskie bezrobocie, uporczywa inflacja cen usług, ekspansywna polityka fiskalna skłaniają do ostrożności w polityce pieniężnej. Szczególnie, że napływ środków z UE oraz odbudowa zniszczeń po powodzi na Dolnym Śląsku dodatkowo zwiększy popyt w gospodarce – zauważają analitycy.

Żywność podrożała, ale spadły ceny paliw

Z danych GUS wynika również, że we wrześniu miesiąc do miesiąca ceny żywności oraz nośników energii podskoczyły o 0,2 proc. Spadły natomiast, o 3,4 proc., ceny paliw.

– Wzrost cen żywności we wrześniu odzwierciedlał problemy z jej podażą, gdzie tegoroczne warunki pogodowe (wiosenne przymrozki, potem suche i upalne lato), odbiły się negatywnie na zbiorach i plonach. Niestety w kolejnych miesiącach ceny żywności będą rosły – jak wszystko wskazuje – jeszcze szybciej – wskazuje Monika Kurtek.

I wyjaśnia, że spadek cen paliw spowodowany był we wrześniu wciąż relatywnie niskimi cenami ropy naftowej na świecie oraz mocnym złotym wobec dolara.

– Jeśli chodzi o ceny nośników energii, to nadal podlegają one najprawdopodobniej korekcie po lipcowym odmrożeniu. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa), przyspieszała we wrześniu do 4,2 proc. rok do roku – podsumowuje główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: