{"vars":{{"pageTitle":"W 2022 inflacja przekroczy 10% – mówi Ludwik Kotecki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","ludwik-kotecki","oczekiwania-inflacyjne","przedsiebiorcy","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":240872}} }
300Gospodarka.pl

W 2022 inflacja przekroczy 10% – mówi Ludwik Kotecki

Inflacja może w pewnym momencie tego roku przekroczyć 10 proc. w ujęciu rocznym. Na poziomie całego roku ukształtuje się „znacznie powyżej” 7 proc. – uważa Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Zdaniem Koteckiego, należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. Nie wiadomo jednak do jakiego pułapu – stwierdził w rozmowie z portalem Interia.pl.

Zapytany o to, czy inflacja w 2022 roku przekroczy 10 proc., Ludwik Kotecki odpowiedział: „Niestety, tak”.

„Nie widzę powodu, dla którego inflacja miałaby się szybko zacząć obniżać. Oczywiście zadziała efekt statystyczny, czyli wysokiej bazy z 2021 roku. Będzie on powodować, że w 2022 roku wzrost cen nie będzie taki wysoki, ale zacznie to działać dopiero pod koniec 2022 roku” – wskazał.


Czytaj też: Co to jest efekt bazy i dlaczego będzie miał duży wpływ na inflację w 2021 roku


Natomiast w połowie roku, a szczególnie po wycofaniu tarczy antyinflacyjnej możemy mieć wysokie wzrosty cen – dodał.

„Średnioroczna inflacja będzie znacznie powyżej 7 proc., co zresztą przyznał w końcu prezes NBP, czyli będzie ponad dwukrotnie większa niż założona w budżecie” – powiedział rozmówca Interii.

O ile RPP jeszcze podniesie stopy procentowe?

Jego zdaniem poziom inflacji, z jakim mamy do czynienia, to dla Polski „bardzo duży problem na następne dwa lata”. Im dłużej ifnlacja będzie się utrzymywać, tym trudniej będzie z nią walczyć i tym będzie to bardziej kosztowne – dodał.

Możemy więc spodziewać się, że pracownicy, konsumenci i przedsiębiorcy będą uwzględniać poziom wzrostu cen w swoich decyzjach. „A przekonanie ludzi, że państwo, władze monetarne, będą w stanie odwrócić tę sytuację i powrócić do inflacji 2,5 proc. będzie coraz trudniejsze i kosztowne” – wskazuje kandydat na członka RPP.

W związku z tym, stopy procentowe po wszystkich podwyżkach będą docelowo wyższe, niż gdyby podwyżki zaczęły się np. w czerwcu, jak w innych państwach regionu.

Inflacja na poziomie 2,5 proc. to cel, do jakiego ma dążyć polityka Narodowego Banku Polskiego. Od początku 2004 roku cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół. Oznacza to, że roczny wskaźnik inflacji (w ujęciu CPI) powinien w każdym miesiącu znajdować się jak najbliżej 2,5 procent.

W listopadzie 2021 poziom inflacji w Polsce przekroczył 7 proc., wg danych GUS. To najwyższa miesięczna wartość od 2000 roku.

Kandydaturę Ludwika Koteckiego – oraz Przemysława Litwiniuka – na członków RPP Senat ma rozpatrzyć podczas posiedzenia rozpoczynającego się 11 stycznia 2022 roku.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND