{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Europie spada, ale kilka krajów nadal ma poważny problem. Jak wypada Polska?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","eurostat","inflacja","inflacja-hicp","makroekonomia","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597198}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Europie spada, ale kilka krajów nadal ma poważny problem. Jak wypada Polska?

Inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła w czerwcu 6,4 proc., podał Eurostat. To mniej niż miesiąc wcześniej. Polska nadal utrzymuje się w czołówce krajów, w których tempo wzrostu cen jest najwyższe.

Według danych Eurostatu inflacja HICP w UE spadła w czerwcu do 6,4 proc. z 7,1 proc. miesiąc wcześniej. Urząd statystyczny UE przypomina, że rok temu tempo wzrostu cen wynosiło 9,6 proc. rok do roku.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Spada też inflacja w strefie euro. W czerwcu 2023 r. wyniosła ona 5,5 proc., a to mniej niż 6,1 proc. w maju. Rok wcześniej stopa inflacji była na poziomie 8,6 proc.

Gdzie inflacja jest najwyższa

Z zestawienia Eurostatu wynika, że najwyższa inflacja obecnie jest na Węgrzech. W czerwcu ceny były tam wyższe o 19,9 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.

Na drugim miejscu znalazła się Słowacja (11,3 proc.), a na trzecim Czechy (11,2 proc.).

Polska z 11-procentową inflacją zajęła czwarte miejsce.

Najniższe roczne stopy inflacji odnotowano w Luksemburgu (1 proc.) oraz w Belgii i Hiszpanii (po 1,6 proc.).

Eurostat podaje, że w czerwcu największy udział w kształtowaniu się inflacji mial wzrost cen żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych, który dołożył 2,35 pkt procentowego do wskaźnika. Drugim co do ważności czynnikiem były ceny usług, ich wkład w inflację oceniono na 2,31 pkt procentowego.

Inflacja HICP (Harmonized Index of Consumer Prices) to miernik inflacji opracowany przez Eurostat, agencję statystyczną Unii Europejskiej. HICP mierzy zmiany cen dóbr i usług konsumpcyjnych zakupionych przez gospodarstwa domowe w całej Unii Europejskiej.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy także: