{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce wzrosła o 5%. To najwyższy poziom od 10 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","glowny-urzad-statystyczny","inflacja","makroekonomia","transport","uslugi","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"13 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":168224}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce wzrosła o 5%. To najwyższy poziom od 10 lat

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5 proc. w ujęciu rocznym ostatecznego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy poziom tego wskaźnika od maja 2011 roku. 

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik inflacji wzrósł o 0,4 proc. w lipcu.

 

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w ujęciu rocznym wzrosły o 3,1 proc. w ujęciu rocznym, nośników energii – wzrosły o 5,3 proc., paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 30 proc.

W ujęciu miesięcznym natomiast ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,4 proc., nośników energii wzrosły o 0,1 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 4,4 proc. w stosunku do ostatniego miesiąca.


Czytaj także naszą najnowszą analizę: Wysoka inflacja w Polsce zostanie na lata. Wśród przyczyn wymogi środowiskowe i brak pracowników


Analitycy PKO BP uważają, że spadek cen żywności był dużo mniejszy niż wynikałoby ze wzorca sezonowego.

„Naszym zdaniem stały za tym wyższe ceny drobiu, importowanych owoców oraz włoszczyzny. W ujęciu rok do roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,1 proc. Naszym zdaniem to nie koniec wzrostów dynamiki cen żywności. Obok niskiej bazy statystycznej mogą na to wpłynąć słabsze plony: dziś GUS podał wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, z którego wynika, że tegoroczne zbiory zbóż i warzyw będą niższe niż rok temu, większe będą za to zbiory rzepaku i owoców drzew” – podaje PKO.

Według największego banku w Polsce inflacja cen konsumenckich pozostanie w okolicach 5 proc. do końca 2021.

Poziom ten może zostać przejściowo pobity na koniec roku, gdy wpływ wysokiej bazy statystycznej będzie najmniejszy. Nadal oczekujemy spadku inflacji w 2022, chociaż wciąż będzie ona wysoka – w okolicy 3,5 proc. rok do roku lub lekko powyżej, przynajmniej do 2023″ – uważają ekonomiści.

Dziś GUS podał także dane na temat wzrostu PKB Polski, który po pandemicznych spadkach zanotował rekordowe odbicie.

Czytaj więcej o inflacji w Polsce: