{"vars":{{"pageTitle":"Tego nikt się nie spodziewał. Duże zaskoczenie w danych o inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cpi","dane","gus","inflacja","main","makroekonomia","najnowsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Robert Czystowski","pagePostDate":"29 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712065}} }
300Gospodarka.pl

Tego nikt się nie spodziewał. Duże zaskoczenie w danych o inflacji

Inflacja konsumencka w Polsce w maju wyniosła 2,5 proc., podał GUS we wstępnych danych. To więcej niż miesiąc wcześniej. I mniej niż oczekiwał rynek. 

Inflacja w maju była niższa niż oczekiwali ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja wyniesie 2,8 proc.

Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku o 1,6 proc.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie ceny nośników energii spadły względem tego samego okresu poprzedniego roku o -1,8 proc.

Z kolei ceny paliw wzrosły rok do roku o 3,6 proc., podał GUS.

Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:

Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 3,6 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja.

W tej samej projekcji założono, że w 2025 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 3,6 proc. Natomiast w roku 2026 będzie to już 2,9 proc.


Polecamy także: