{"vars":{{"pageTitle":"Mocny spadek inflacji w marcu, są nowe dane GUS. Psychologiczny próg przełamany [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cpi","dane","gus","inflacja","infografika","main","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Robert Czystowski","pagePostDate":"29 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":700111}} }
300Gospodarka.pl

Mocny spadek inflacji w marcu, są nowe dane GUS. Psychologiczny próg przełamany [AKTUALIZACJA]

Inflacja konsumencka w Polsce w marcu wyniosła 1,9 proc., podał GUS we wstępnych danych. To mniej niż miesiąc wcześniej. I najniższy poziom inflacji od lat.

Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów. 

Inflacja w marcu była niższa niż oczekiwali ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja wyniesie 2,3 proc.

Jednocześnie obecny poziom inflacji jest najniższy od marca 2019 roku. Wówczas tempo wzrostu cen wynosiło 1,7 proc. rok do roku.

Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku o 0,2 proc.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie ceny nośników energii spadły względem tego samego okresu poprzedniego roku o -2,6 proc.

Z kolei ceny paliw spadły rok do roku o -4,5 proc., podał GUS.

Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:

Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 3,6 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja.


Polecamy też: W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Jesteśmy o krok od przełamania kolejnej ważnej bariery


W tej samej projekcji założono, że w 2025 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 3,6 proc. Natomiast w roku 2026 będzie to już 2,9 proc.

Skala spadku zaskoczyła

Główny Urząd Statystyczny spóźnił się z publikacją danych o inflacji w marcu. Według harmonogramu miały one zostać opublikowane o godzinie 10.00. Jednak ostatecznie trafiły na rynek o 10.10.

– Warto było chwilę poczekać na inflację 1,9 proc. w marcu (zgodnie z naszymi oczekiwaniami). Żywność delikatny spadek 0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa 4,6 proc. – rozpęd nadal oscyluje wokół 0,4 proc. mdm SA – komentowali na gorąco ekonomiści mBanku.

– Po pewnym opóźnieniu publikacyjnym GUS mamy odczyt CPI – w marcu jednak jedynka z przodu na inflacji 1,9 proc. rdr! To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat. Widać niską presję na cenach żywności. Inflacja bazowa ze spadkiem do ok. 4,6-4,7 proc. rdr – wtórowali im ekonomiści Banku Pekao SA.

Sergiej Druchyn, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego, również uważa, że marcowy odczyt inflacji będzie najniższym wynikiem w tym roku. Jego zdaniem jest to częściowo efekt wysokiej bazy sprzed roku.

– W najbliższych miesiącach zobaczymy ponowny wzrost cen – będzie to efekt powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Zmiana podwyższy CPI o 0,8 pkt. Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen. Dlatego wyniki w II kwartale będą raczej zbliżone do 3,0 – 3,5 proc. W lipcu prawdopodobnie dojdzie do częściowego odmrożenia cen energii. Dlatego w III kwartale inflacja oscylować będzie blisko 5 proc. – napisał w komentarzu do danych GUS.


Polecamy także: