Według wstępnych danych, w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych zwiększyły się o 5 proc. w skali roku, natomiast w stosunku do września wzrosły o 0,3 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.
Inflacja konsumencka wyniosła więc w październiku, w porównaniu z analogicznym miesiącem rok temu, dokładnie tyle samo, ile zakładał konsensus rynkowy. Jednocześnie mamy do czynienia z dwukrotnym przekraczeniem celu inflacyjnego NBP.
Natomiast wzrost miesiąc do miesiąca był nieco niższy niż przewidywali ekonomiści, którzy prognozowali zmiany na poziomie 0,4 proc.
– Kończący się miesiąc przyniósł dalszy wzrost cen żywności w ujęciu rocznym (m.in. drogie warzywa), a baza odniesienia dla paliw z października 2023 jest wyjątkowo niska z uwagi na promocyjne ceny w ubiegłym roku. […] Wyższa inflacja w październiku będzie przede wszystkim skutkiem wzrostu dynamiki cen paliw związanego z efektami niskiej bazy sprzed roku – komentują ekonomiści z banku ING.
Zmiany w cenach żywności, energii i paliw
Jak przekazał GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych podskoczyły o 4,9 proc. rok do roku, ceny nośników energii wzrosły o 11,5 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu pozostały bez zmian.
Z kolei w ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się o 0,7 proc. a ceny nośników energii wzrosły o 0,3 proc. Spadły natomiast, o 2,2 proc., ceny paliw do prywatnych środków transportu.
– W kolejnych kilku miesiącach inflacja będzie oscylować wokół 5 proc. i nie powinna już dużo bardziej przyspieszać. To, w mojej ocenie, może być jednym z argumentów za pierwszą obniżką stóp procentowych już w marcu przyszłego roku, o ile prognozy wskazywać będą na trwałe schodzenie inflacji w kierunku celu w kolejnych miesiącach 2025 i 2026 r. – uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Polecamy też:
- Inflacja kontratakuje. Bank centralny planuje banknot o nominale 1000 zł
- Inflacja im niestraszna. W tej branży obroty wzrosły nawet u najmniejszych
- Kiedy inflacja zacznie spadać? Minister finansów przedstawił szacunki
- Inflacja przyspiesza. Ekonomiści wskazują, kiedy może dojść do obniżki stóp procentowych