{"vars":{{"pageTitle":"Potężny spadek inflacji, tak niskiego odczytu się nie spodziewano. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA] | 300Gospodarka.pl","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cpi","dane","gus","inflacja","infografika","main","makroekonomia","najnowsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Robert Czystowski","pagePostDate":"15 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":456463}} }
300Gospodarka.pl

Potężny spadek inflacji, tak niskiego odczytu się nie spodziewano. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]

Inflacja w Polsce w lutym wyniosła 2,8 proc., podał GUS . To mniej niż miesiąc wcześniej. I dużo mniej, niż prognozowali ekonomiści. 

Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.

Według ostatecznych danych inflacja w poprzednim miesiącu wyniosła mniej niż miesiąc wcześniej. Wtedy wskaźnik CPI rok do roku wyniósł 3,7 proc.

Najnowszy odczyt inflacji jest tez znacznie niższy, niż zakładali ekonomiści. Eksperci spodziewali się, że inflacja w lutym wyniosła 3,2 proc. rok do roku.


Polecamy: Ile zarabia kasjer, czyli wojna Lidla i Biedronki. Dyskonty walczą ze sobą nie tylko na ceny


Zgodnie z opublikowanymi właśnie danymi o inflacji zmiany cen rok do roku w poszczególnych kategoriach towarów i usług przedstawiały się następująco:

Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:

Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 3,6 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja.

W tej samej projekcji założono, że w 2025 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 3,6 proc. Natomiast w roku 2026 będzie to już 2,9 proc.

Inflacja jeszcze spadnie

Dane o inflacji są lepsze od oczekiwań. Ekonomiści w komentarzach zwracają, że inflacja spadła do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny powinien prowadzić taką politykę pieniężną, by inflacja wynosiła 2,5 proc. z możliwością odchylenia o punkt procentowy na plus lub minus.

Czy to oznacza, że inflacja w Polsce właśnie osiągnęła cel inflacyjny? Eksperci zwracają uwagę na dłuższy trend. Ich zdaniem w marcu inflacja jeszcze może spaść, ale potem ponownie zacznie rosnąć.

– W marcu zejdziemy poniżej 2,5 proc. Ale to nie oznacza, że NBP osiągnął cel inflacyjny – napisali na platformie X ekonomiści mBanku.

– Realizuje się scenariusz o którym mówiliśmy przy okazji publikacji projekcji NBP: w 2024 roku inflacja może zaskakiwać niższymi odczytami. Powody to słabość popytu wewnętrznego (na początku roku), tani import, mocny złoty. Gorzej wyglądają perspektywy inflacji, gdy gospodarka polska i globalna odbije, ale to raczej perspektywa 2025 roku, ewentualnie końca 2024 – oceniają ekonomiści Banku ING.

O tym, że inflacja w marcu spadnie poniżej 2,5 proc. rok do roku przekonani są także w Pekao SA.

– Dezinflacja nie traci tempa. W styczniu inflacja wg zrewidowanych danych wyniosła 3,7 proc., w lutym 2,8 proc. rdr (poniżej prognoz). Oprócz rewizji wag winowajcą niespodzianki jest naszym zdaniem tania żywność. W marcu CPI znajdzie się poniżej 2,5 proc. i będzie to tegoroczny dołek – komentowali ekonomiści banku dane GUS.

Polecamy także: