{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w sierpniu poniżej 3%. "Szok COVID-19 wygasa"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","dane","gospodarka","gus","handel","inflacja","makroekonomia"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"15 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61976}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w sierpniu poniżej 3%. „Szok COVID-19 wygasa”

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,9 proc. w ujęciu rocznym – podał GUS. Według ekonomistów stabilizacja cen towarów i spadek w usługach wskazują, że szok wywołany pandemią zaczyna wygasać.

Odczyt okazał się zbieżny z wcześniejszymi szacunkami.

Analitycy mBanku wskazują, że w nadchodzących miesiącach inflacja powinna stabilizować się na niskim poziomie w towarach oraz spadać w usługach. Zwracają również uwagę na pierwszy od prawie dwóch lat spadek wskaźnika inflacji bazowej (skorygowanej o czynniki sezonowe i jednorazowe).

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, prognozuje, że w najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji w Polsce utrzymywać się będzie w okolicach 3 proc.

„Wkraczamy w okres jesienno-zimowy, gdzie droższe będą już warzywa i owoce, a w sklepach pojawią się m.in. nowe kolekcje odzieży, także z wyższymi cenami. W całym roku wskaźnik inflacji, jak wiele na to wskazuje, wyniesie 3,4 proc. wobec 2,3 proc. w 2019 r. W 2021 r. inflacja będzie utrzymywać się także relatywnie wysoko, w mojej ocenie powyżej prognoz NBP i resortu finansów, do czego przyczyni się od 1 stycznia wzrost niektórych opłat i najprawdopodobniej kolejna podwyżka płacy minimalnej” – napisała w komentarzu ekonomistka.

Poniżej pełne zestawienie składowych sierpniowej inflacji:

W lipcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,1 proc. w ujęciu rok do roku.

Czytaj także:

Polska najgorszym krajem do oszczędzania w całej Unii Europejskiej – raport