{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w strefie euro znowu idzie na rekord. Koszty energii wywindowały poziom cen","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurostat","inflacja","makroekonomia","niemcy","stopy-procentowe","strefa-euro","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":320220}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w strefie euro znowu idzie na rekord. Koszty energii wywindowały poziom cen

Najwyższa inflacja w historii strefy euro – w czerwcu wyniosła 8,6 procent. Dane za ubiegły miesiąc właśnie opublikował Eurostat.

Czerwcowy odczyt jest więc o 0,5 pkt. proc. wyższy, niż majowy. W maju inflacja wyniosła 8,1 proc. rok do roku.

Wzrostu w czerwcu spodziewali się jeszcze przed publikacja wstępnych danych analitycy. To dlatego, że Eurostat zbiorcze dane o inflacji w eurostrefie publikuje już po publikacji przez poszczególne państwa danych krajowych.

Szacowali jednak nieco niższy wzrost cen – spodziewali się odczytu na poziomie 8,4 procent.

Inflacja w strefie euro

Inflację w strefie euro napędzają przede wszystkim ceny energii. W ujęciu rocznym w czerwcu wzrosły one aż o 41,9 procent.

Druga kategoria, w której odnotowano największy wzrost, to jedzenie, alkohol i wyroby tytoniowe. Ale one w porównaniu z energią zdrożały dużo mniej, bo o 8,9 proc. w ujęciu rocznym.

Poniższy wykres opublikowany przez Eurostat przedstawia porównaniu poziomu wzrost w poszczególnych kategoriach składających się na szacunek inflacji:

Jeśli chodzi o dane dotyczące poszczególnych krajów, niższa niż oczekiwana była m. in. inflacja w Niemczech. Jak wskazuje ING Bank Śląski, to zasługa przejściowych ulg fiskalnych wprowadzonych w tym kraju.

Istotne przyspieszenie inflacji odnotowano z kolei w Belgii, Francji czy Hiszpanii – podaje bank.

Czerwcowy odczyt nie pozostawia wyboru Europejskiemu Bankowi Centralnemu, który będzie musiał zrealizować swoją zapowiedź podwyżki stóp – uważają z kolei analitycy PKO BP.

Na początku czerwca, EBC podał po posiedzeniu, że na razie pozostawia stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Jednocześnie bank centralny strefy euro zapowiedział podwyżki stóp w lipcu i we wrześniu.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących EBC oraz stopy kredytu i depozytu wynoszą więc obecnie odpowiednio: 0 proc., 0,25 proc. oraz -0,5 procent.


Polecamy również: