{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w UE znów przyspieszyła. Z dwucyfrowym tempem wzrostu cen Polska pnie się w górę w zestawieniu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","ceny-paliw","ceny-ropy","eurostat","inflacja","inflacja-hicp","main","makroekonomia","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":294106}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w UE znów przyspieszyła. Z dwucyfrowym tempem wzrostu cen Polska pnie się w górę w zestawieniu

Inflacja w Unii Europejskiej wzrosła w marcu 2022 roku do 7,8 procent. Polska z tempem wzrostu cen na poziomie 10,2 proc. jest na siódmym miejscu pod względem wysokości wskaźnika.

Inflacja w UE w marcu wzrosła w porównaniu do lutego, kiedy to wynosiła 6,2 proc.

Tempo wzrostu cen w Polsce też wyraźnie przyspieszyło. W marcu wyniosło 10,2. Polska pod względem wielkości inflacji HICP zajmuje obecnie siódme miejsce w UE. W lutym zajmowała dziewiąte miejsce.

Wzrost inflacji w Polsce i całej Unii Europejskiej to przede wszystkim skutek wzrostu cen surowców energetycznych i paliw, wywołanego wybuchem wojny w Ukrainie. W przypadku Polski skok cen ropy naftowej zniwelował wcześniejszy pozytywny efekt wprowadzenia przez rząd tarczy antyinflacyjnej. Z początkiem lutego zostały obniżone stawki VAT, min. do zera w przypadku żywności i gazu oraz do 8 proc. w przypadku paliw.

Według Eurostatu kraje o najwyższej inflacji wg wskaźnika HICP, używanego przez UE, to Litwa (15,6 proc.), Estonia (14,8 proc.) oraz Czechy (11,9 proc.).

Najniższa inflacja jest na Malcie (4,5 proc.), we Francji (5,1 proc.) i w Portugalii (5,5 proc.).

 

Inflacja HICP to z języka angielskiego Harmonised Index of Consumer Prices, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Według GUS, podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi: obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, oraz system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.