{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w USA znowu zaskoczyła, wzrosła do 7,5%. Podwyżki stóp w Stanach więcej, niż pewne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dolar","fed","inflacja","stopy-procentowe","usa","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":260671}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w USA znowu zaskoczyła, wzrosła do 7,5%. Podwyżki stóp w Stanach więcej, niż pewne

Inflacja w USA wzrosła w styczniu do 7,5 proc. – wynika z danych amerykańskiego Biura Statystycznego Rynku Pracy. To wzmacnia scenariusz, w którym Fed podniesie stopy procentowe już w marcu.

Ostatni raz tak wysoka inflacja w USA była na początku 1982 r. Wtedy, w lutym, amerykańska inflacja wynosiła 7,6 proc.

Dane U.S. Bureau of Labor Statistics są zaskoczeniem, bo analitycy spodziewali się wzrostu inflacji do 7,2 proc. Ale jednocześnie dopuszczali możliwości, że wskaźnik inflacji będzie większy od oczekiwanego ze względu na wzrost cen ropy w ostatnich tygodniach.

Według danych biura, wzrosły ceny w niemal wszystkich kategoriach. Indeks cen energii wzrósł o 27 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a indeks cen żywności o 7 proc. Najszybciej drożały mięso i ryby, których ceny poszybowały o 12,2 proc. w porównaniu do stanu sprzed roku.

Największe wrażenie robią jednak ceny paliw. W ciągu 12 miesięcy ceny benzyny wzrosły one o 40 proc., zaś oleju napędowego o 46,5 proc.

To jednak nieco mniejszy wzrost, niż w poprzednich miesiącach – w listopadzie 2021 r. ceny benzyny w USA rosły aż o 58,1 proc. rok do roku i był to największy wzrost od kwietnia 1980 r. Czyli okresu tzw. szoku naftowego, wywołanego rewolucją islamską w Iranie.

Rosnąca inflacja wzmacnia przekonanie rynku, że Fed przystąpi do podwyżek stóp procentowych już w marcu. Sporna pozostaje jedynie skala pierwszej podwyżki. Wysokie tempo wzrostu cen może być argumentem, by wzrost stóp funduszy federalnych wyniósł nawet 50 pkt bazowych.

Już pod koniec stycznia zaostrzanie polityki pieniężnej zapowiedział szef Fed Jerome Powell. Jak mówił, przy tak wysokiej inflacji i silnym rynku pracy właściwe będzie podniesienie stóp procentowych „już wkrótce”, przy czym skup aktywów z rynku przez Fed również miałby się zakończyć na początku marca.

Obecnie stopa funduszy federalnych wynosi 0,1 proc. Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który bezpośrednio podejmuje decyzje w sprawie stóp, w swoich ostatnich kwartalnych prognozach (z grudnia 2021 r.) wyraźnie zasugerowali co najmniej trzy podwyżki stóp w tym roku. Z 18-osobowego grona aż dwunastu członków FOMC spodziewało się aż trzech podwyżek, pięcioro dwóch i jedna osoba jednej podwyżki.

Mediana oczekiwań członków FOMC to wzrost stopy funduszy federalnych do 0,9 proc. w 2022 r. Wcześniejsza, wrześniowa prognoza zakładała zwiększenie tej stopy do 0,3 proc. w 2022 roku.

Wzrost stóp przed nami, mocny złoty powalczy z inflacją. Jak zachowa się WIBOR?