{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja zacznie się obniżać w 2022, a działania banku centralnego wzmocnią ten proces – uważa analityk NBP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","nbp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"8 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":214724}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja zacznie się obniżać w 2022, a działania banku centralnego wzmocnią ten proces – uważa analityk NBP

Inflacja będzie obniżać się po I kwartale 2022 roku. Działania Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzmocnią ten proces, wskazuje dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP), Piotr Szpunar. Według niego, nie ujawniła się spirala cenowo-płacowa.

Podwyższona inflacja po I kw. [w 2022 roku – red.], kiedy osiągnie według naszej projekcji maksimum, będzie stopniowo obniżać się i spadek inflacji będzie wzmocniony przez działania banku centralnego” – powiedział Szpunar podczas prezentacji najnowszej projekcji NBP.

„Impulsy cenowe mogą łatwo przenosić się na dynamikę płac. Ona jest wysoka i tak, ale wynika to z ‚nadganiania’ po pandemii i efektu bazy. Tutaj nie obserwujemy tzw. efektów wtórnych, przynajmniej na razie. Jednak trzeba się temu bardzo uważnie przyglądać” – dodał.

Na wzrost inflacji na świecie, w tym w Polsce, zdaniem analityka silnie wpłynął globalny wzrost cen surowców i energii. „To może ograniczać wzrost gospodarczy” – wskazał.

„Mimo to, perspektywy gospodarki światowej i polskiej w horyzoncie projekcji są korzystne i czeka nas okres dość szybkiego wzrostu w horyzoncie projekcji” – uważa Piotr Szpunar.

Prognozy NBP

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej NBP, inflacja konsumencka wyniesie 4,9 proc. w 2021 r., po czym przyspieszy do 5,8 proc. w 2022 r. i wyniesie 3,6 proc. w 2023 r.

Według projekcji, inflacja osiągnie szczyt na poziomie 7 proc. rok do roku w I kwartale 2022, natomiast wróci do pasma odchyleń od celu (3,5 proc.) w II kwartale 2023 roku.

Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2021 roku (cut-off date). Tymczasem 3 listopada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25 proc.).

Według projekcji z lipca, inflacja konsumencka miała wynieść 4,2 proc. rok do roku w 2021, 3,3 proc. w 2022 i 3,4 proc. w 2023 roku.

NBP nie umie rozmawiać z rynkiem. I już płaci za to cenę, a my razem z nim