{"vars":{{"pageTitle":"Koniec WIBOR. ING już nie sprzeda kredytu hipotecznego z takim oprocentowaniem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","ing-bank-slaski","kredyt-hipoteczny","main","najnowsze","rynek-nieruchomosci","wibor","wiron"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":431847}} }
300Gospodarka.pl

Koniec WIBOR. ING już nie sprzeda kredytu hipotecznego z takim oprocentowaniem

ING Bank Śląski nie będzie już oferować kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. Bank poinformował też, czym zastąpi WIBOR w przyszłym roku.

Jeden z największych banków działających w Polsce ogłosił, że odchodzi od stawki WIBOR w kredytach hipotecznych.

ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku – podał bank w czwartek 8 grudnia.

Od połowy przyszłego roku bank planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Do tego czasu będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym.

To oznacza, że bank wycofuje ze sprzedaży kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze.

ING odchodzi od WIBOR-u

ING wstrzyma sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem 17 grudnia 2022 roku.

Klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania będą mogli składać wnioski kredytowe tylko do końca tego roku.

Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON – podał bank.

WIRON zamiast WIBOR-u

WIBOR obecnie jest podstawowym wskaźnikiem służącym bankom do obliczania kosztów kredytu hipotecznych. Ta stawka wskazuje, na jaki procent banki byłyby gotowe pożyczać pieniądze między sobą.

Ale polskie banki będą musiały docelowo całkowicie odejść od stosowania WIBOR-u w obliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych w Polsce.

Odejście od WIBOR-u jest zaplanowane na najbliższe dwa lata. Ma on zostać zastąpiony innym wskaźnikiem.

Obecnie, od 2 grudnia tego roku, banki mogą (ale nie muszą) zrezygnować ze stosowania WIBOR-u. I właśnie na taki krok zdecydował się bank ING.

Bazą do liczenia odsetek może być w tym okresie przejściowym właśnie WIRON, z którego ING będzie korzystał od połowy 2023 roku.

Zarówno WIRON, jak i WIBOR, to indeksy oprocentowania w transakcjach międzybankowych. Ale stawka WIRON odnosi się do oprocentowania depozytów faktycznie założonych przez banki, firmy finansowe i duże przedsiębiorstw na najkrótszy termin. Podczas gdy WIBOR dotyczy nie tylko transakcji faktycznie dokonanych, ale również tych jedynie deklarowanych.

WIRON w założeniu ma być mniej podatny na wahania stóp procentowych. WIBOR z kolei jest na nie mocno podatny, co skutkowało dużym wzrostem wysokości rat hipotecznych przez ostatni rok, kiedy NBP podnosił stopy.

Jednak w ciągu ostatniego roku wysokość stawki WIRON także wzrosła, chociaż nadal jest ona niższa, niż WIBOR:


Opracowanie na podst. PAP: Martyna Maciuch


Polecamy też: