{"vars":{{"pageTitle":"Dzisiaj ruszyły zapisy do programu "Profilaktyka 40 Plus"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","ochrona-zdrowia","polski-lad","profilaktyka-40","profilaktyka-chorob","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":155290}} }
300Gospodarka.pl

Dzisiaj ruszyły zapisy do programu „Profilaktyka 40 Plus”

Dzisiaj ruszają dwa programy dotyczące ochrony zdrowia, będące częścią Polskiego Ładu. Premier i minister zdrowia ogłosili w Raszynie start programu „Profilaktyka 40+” oraz zniesienie limitów przyjęć do specjalistów.

Program „Profilaktyka 40+” to program bezpłatnych podstawowych badań dla osób, które ukończyły 40 rok życia. Będzie obejmował testy takie jak morfologia, poziom glukozy, diagnoza zmian wątrobowych czy – w przypadku mężczyzn – badania PSA.

Na badania będzie się można udać bez skierowania i bez zapisów, do każdego punktu laboratoryjnego, oznaczonego jako biorący udział w programie – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Aby się zapisać na badania, trzeba wypełnić ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta lub zadzwonić na specjalną infolinię. Po tym wystarczy udać się do punktu i podać numer PESEL.

Po otrzymaniu rezultatów badań, należy się z nimi udać do lekarza rodzinnego, który zinterpretuje wyniki i ewentualnie skieruje na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Program ma objąć 20 mln Polaków. Potrwa do końca 2021 roku, a jeśli będzie nim duże zainteresowanie, zostanie przedłużony. 1 lipca przed 9.00 rano ankietę wypełniło już 1000 obywateli – wskazał szef resortu zdrowia.

Profilaktyka jako element walki z pandemią

Działania rządu w kierunku polepszania obecnej sytuacji pandemicznej będą dwukierunkowe. Jeden z nich obejmie właśnie działania mające wzmocnić ogólny stan zdrowia polskiego społeczeństwa, czyli zniesienie limitów do lekarzy specjalistów od 1 lipca oraz program powszechnego dostępu do diagnostyki i profilaktyki – mówili we wtorek, 29 czerwca, premier i minister zdrowia podczas wspólnej konferencji.

Pandemia i okresy lockdownu to realne zagrożenie dla zdrowia, związane nie tylko z Covid-19. Mniejsza aktywność, stres, zmiana trybu życia, mniejsza dostępność leczenia mogły przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia Polaków. Aby więc umożliwić odbudowę zdrowia osób oraz lepiej przygotować się na kolejną falę pandemii, ważna jest profilaktyka – mówił minister Adam Niedzielski w Raszynie.

Minister zdrowia: czwarta fala pandemii Covid-19 może przyjść już w sierpniu