{"vars":{{"pageTitle":"Jak odpoczywają Polacy? Zajmują się domem, a na własny rozwój przeznaczają mniej niż godzinę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","gospodarstwa-domowe","jedzenie","odpoczynek","oecd","opieka-nad-dzieckiem","polski-instytut-ekonomiczny","praca","produktywnosc","sport","telewizory","wypoczynek"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":171908}} }
300Gospodarka.pl

Jak odpoczywają Polacy? Zajmują się domem, a na własny rozwój przeznaczają mniej niż godzinę

Polacy są czwartą najbardziej pracowitą nacją wśród państw Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w 2020 r. pracowaliśmy średnio 41,4 godzin tygodniowo, tj. o 42 minuty dłużej niż średnia dla państw UE. Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank gospodarczy, policzył, czy po pracy spędzamy swój czas wolny wyłącznie na odpoczynku.

Z danych OECD wynika, że Polacy dużo czasu poświęcają na zajmowanie się domem, co można zobaczyć na poniższym wykresie – w ciągu dnia to 2 i 1/4 godziny. Częściej niż inni Europejczycy opiekujemy się domownikami – zajmuje nam to 38 minut. To drugi najwyższy wynik w Europie, co prawdopodobnie wynika z większej liczby wielopokoleniowych gospodarstw domowych.

Na tle państw zachodnich żyjemy w biegu. Dziennie na jedzenie przeznaczamy 1,5 godziny. Rekordzistami są Włochy, Hiszpania oraz Francja, w których taka aktywność zajmuje ponad 2 godziny. Czas poświęcany higienie osobistej jest zbliżony do średniej dla krajów Unii Europejskiej (ok. 1 godziny dziennie).


Czytaj także: Mężczyźni są odpowiedzialni za większe emisje CO2 niż kobiety. Wszystko przez samochody i mięso


Najbardziej zadbanym społeczeństwem są Francuzi (1 i 3/4 godziny).

Polacy mało czasu spędzają na spotykaniu się ze znajomymi i przyjaciółmi. Na to dziennie poświęcamy 45 minut. W Niemczech wartości te są o kwadrans wyższe. Najczęściej spotkania z innymi odbywają mieszkańcy Austrii, Danii czy Holandii – o 27-36 minut dłużej niż Polacy.

Przeciętnie wypadamy też jeśli chodzi o rozwój osobisty. Szeroko pojęta edukacja zajmuje nam średnio 1/2 godziny dziennie, natomiast na uprawianie sportu poświęcamy średnio 23 minuty. Łącznie to niecała godzina. Liderami są kraje skandynawskie i Benelux – w Finlandii i Szwecji rekreacja zajmuje 66 minut, a w Luksemburgu i Belgii odpowiednio 71 minut i 62 minuty.

Nieprawdą jest mit „wiecznie włączonego telewizora”. Polacy poświęcają na oglądanie telewizji nieco ponad 2 godziny dziennie. Anglicy, Węgrzy oraz Litwini spędzają przed ekranem 10 minut dłużej dziennie, a rekordziści Grecy – ponad kwadrans. Telewizję najmniej chętnie oglądają Irlandczycy – poświęcają jej mniej niż półtorej godziny dziennie.

Wypoczynek „na intelektualistę”: jakie książki zabierają na urlop dziennikarze 300Gospodarki?