{"vars":{{"pageTitle":"Jak uchronić sektor bankowy przed kryzysem - 7 rekomendacji Stefana Kawalca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","w-pigulce"],"pageAttributes":["bankowosc","kredyty-we-frankach","podatek-bankowy","podatki","prywatyzacja","sektor-bankowy","stefan-kawalec"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":91585}} }
300Gospodarka.pl

Jak uchronić sektor bankowy przed kryzysem – 7 rekomendacji Stefana Kawalca

Państwo powinno znieść podatek bankowo i sprywatyzować część banków – m. in. takie rekomendacje dla sektora bankowego przedstawia ekonomista Stefan Kawalec w swoim nowym raporcie dla Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Sektor bankowy jest fundamentem polskiej gospodarki i od jego kondycji zależy tempo i skala odbudowy gospodarcej po pandemii COVID-19 – pisze w swoim najnowszym raporcie Stefan Kawalec, prezes firmy doradczej Capital Strategy, były wiceminister finansów i jednen ze współtwórców tzw. planu Balcerowicza.

„COVID-19 nadszarpnął finanse publiczne, co może motywować rząd do zdobywania dochodów za wszelką cenę. Przedsiębiorcy mogą się więc obawiać, że negatywne tendencje w polityce podatkowej i zachowaniu władz skarbowych ulegną nasileniu, a w przypadku konfliktu z władzami podatkowymi lub prokuraturą nie będą mogli oni liczyć na skuteczną ochronę przez sąd. Grozi nam więc utrzymanie bardzo niskiego poziomu inwestycji firm – napisał w raporcie.

„Pomyślny rozwój gospodarki zależy od wielu czynników. Dobry stan systemu bankowego oraz odpowiedni poziom inwestycji przedsiębiorstw nie są do tego warunkami wystarczającymi, lecz wydają się niezbędne – dodał ekonomista.

Poniżej prezentujemy najważniejsze rekomendacje z raportu „Banki i inwestycje – zagrożenia dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki” autorstwa prezesa Capital Strategy na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju, których wdrożenie może poprawić efektywność sektora.

1. Uwzględnianie w decyzjach dotyczących polityki monetarnej negatywnego wpływu bardzo niskich stóp
procentowych na stabilność sektora bankowego;

2. Zniesienie podatku bankowego (ewentualnie tylko w odniesieniu do nowych kredytów lub tylko
w odniesieniu do kredytów dla przedsiębiorstw);

3. Usunięcie przeszkód podatkowych zniechęcających banki do sprzedaży złych kredytów i utrudniających handel długami;

4. Wprowadzenie do systemu prawnego specjalnej procedury pozasądowej umożliwiającej szybką i skuteczną restrukturyzację firm mających perspektywę rentownej działalności. Procedurę taką na wniosek dłużnika mógłby uruchomić i prowadzić bank pod warunkiem, że uwierzy w realność planu ratowania firmy i zadeklaruje wsparcie kredytowe w trakcie tego procesu;

5. Ustawowe uregulowanie kwestii kredytów frankowych i gwarancji dotyczących odpowiedzialności banków wobec konsumentów;

6. Zmniejszenie udziału banków kontrolowanych przez Skarb Państwa w sektorze bankowym;

7. Monitorowanie i publikowanie wskaźników efektywności alokacji kredytu sektora bankowego oraz środków pomocy publicznej dla firm.

Autorzy raportu jasno wskazują, że ewentualne problemy banków mogą w istotnym stopniu wpłynąć na proces wychodzenia gospodarki z covidowego kryzysu.

„Dane historyczne wskazują, że recesje współwystępujące z kryzysem sektora finansowego trwały średnio blisko dwukrotnie dłużej niż recesje, w których takiego współwystępowania nie było” – piszą.

Pełną wersję raportu można znaleźć pod tym linkiem.