{"vars":{{"pageTitle":"Jakich zawodów brakuje w UE? Niektóre są zdominowane przez jedną płeć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deficyt","kierowcy-ciezarowek","kobiety","main","mezczyzni","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","unia-europejska","zawody-budowlane","zawody-medyczne"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"23 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":608577}} }
300Gospodarka.pl

Jakich zawodów brakuje w UE? Niektóre są zdominowane przez jedną płeć

Co roku Europa liczy deficyty siły roboczej w podziale na zawody. Większość z nich jest zdominowana przez jedną płeć. Chodzi tu np. o specjalistów oprogramowania, zawody budowlane czy opieki medycznej.

Niedobór siły roboczej to zjawisko, w którym pula dostępnych pracowników jest mniejsza niż potrzeby pracodawców w zakresie zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych osób. Nie ma powszechnie przyjętej metodologii ich pomiaru – wyznacza się je różnymi metodami w poszczególnych sektorach gospodarki lub zawodów.

Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) w swoich corocznych raportach prezentują deficyty siły roboczej w podziale na zawody. Na tej podstawie Komisja Europejska wyróżnia 14 zawodów, w których na poziomie Unii Europejskiej w latach 2016-2021 utrzymywały się trwałe niedobory siły roboczej.

Segregacja płciowa to duża nadreprezentacja kobiet lub mężczyzn w danym zawodzie. W Unii Europejskiej to powszechne zjawisko. W 2021 r. mniej niż co piąty pracownik UE wykonywał zawód, w którym występuje zrównoważenie pod kątem płci. Chodzi tu o udział kobiet i mężczyzn w przedziale 40-60 proc.

Prawie 4 na 10 pracowników pracowało w zawodzie z silną nadreprezentacją jednej płci. To z kolei sytuacja, gdzie jedna płeć stanowi powyżej 80 proc. pracowników.

W tych obszarach dominuje jedna płeć

Około w połowie zawodów z niedoborem siły roboczej dominującą rolę mają mężczyźni. Do takich zawodów zalicza się m.in. analityków komputerowych, programistów, mechaników i osoby naprawiające maszyny oraz sprzęty elektryczne. Są tu też zawody budowlane, instalatorzy i kierowcy ciężarówek.

Są też jednak takie sektory, w których to kobiety stanowią dominującą większość pracowników. Chodzi tu o pielęgniarki, położne, pracowników opieki osobistej i osoby sprzątające w domach i biurach.

Natomiast w trzech kategoriach zawodów deficytowych reprezentacja płci jest mniej więcej zrównoważona. To lekarze, kucharze i kelnerzy. W tym pierwszym przypadku bardziej szczegółowe badania wskazują na nierównowagę płci w poszczególnych specjalizacjach, np. pediatrii lub chirurgii.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Segregacja płciowa jest jednym z elementów, który może przyczyniać się do niedoborów siły roboczej. Dlaczego? Wpływają na to stereotypy, które przyswajamy od najmłodszych lat życia, że niektóre prace są bardziej „męskie”, a inne bardziej „żeńskie”.

W efekcie ludzie podporządkowują tym stereotypom decyzje związane z edukacją i poszukiwaniem pracy. Przełamywanie ich mogłoby przyczynić się do zwiększenia siły roboczej w tych obszarach, w których dana płeć jest niedoreprezentowana.

Czytaj także: