{"vars":{{"pageTitle":"Japonia notuje wzrost zakażeń Covid-19, do szpitali będą kierowane tylko ciężkie przypadki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","japonia","koronawirus","olimpiada-2020","pandemia","tokio","wariant-delta"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":170025}} }
300Gospodarka.pl

Japonia notuje wzrost zakażeń Covid-19, do szpitali będą kierowane tylko ciężkie przypadki

W Japonii rośnie liczba zakażeń koronawirusem, co wywołuje obawy o przeciążenie służby zdrowia. Chorzy bez ryzyka poważnych objawów nie będą już kierowani do szpitali, które skupią się na leczeniu ciężkich przypadków – przekazały we wtorek miejscowe media.

W sobotę w Tokio, gdzie trwają Igrzyska Olimpijskie, odnotowano rekordowy bilans ponad 4 tysięcy nowych zakażeń w ciągu doby. W całym kraju w ostatnich dniach wykrywano nawet ponad 10 tysięcy nowych infekcji dziennie.

Za najnowszym wzrostem stoi bardziej zaraźliwy wariant Delta.

Mniej zakażeń w zaawansowanym wieku

Główny sekretarz japońskiego rządu Katsunobu Kato zaznaczył na konferencji prasowej, że obecnie zakażonych jest mniej osób w zaawansowanym wieku, spośród których większość jest już zaszczepiona.

„Z drugiej strony rośnie liczba infekcji z ciężkimi objawami wśród młodszych osób w wieku 40-60 lat” – powiedział.

Szpitale dla ciężkich przypadków

Premier Yoshihide Suga przedstawił nowe zalecenia podczas spotkania z ministrami odpowiedzialnymi za walkę z pandemią. Oświadczył, że priorytetem dla rządu będzie zapewnienie wystarczającej liczby łóżek szpitalnych dla osób cierpiących na ciężkie objawy i nimi zagrożonych – podała stacja NHK.

Pozostali chorzy na Covid-19 będą z zasady proszeni o pozostanie w domach, przy czym jeśli ich stan się pogorszy, będą kierowani do szpitali. Chorzy otrzymają przyrządy do pomiaru natlenienia krwi, by móc na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Rząd zamierza również zezwolić na podawanie im zatwierdzonego niedawno koktajlu przeciwciał.


czytaj także: W Japonii lek na łagodne objawy Covid-19 po raz pierwszy zostanie dopuszczony do obrotu


Krytyka opozycji

Zmiany skrytykowała opozycja. Lider Konstytucyjnej Partii Demokratycznej (CDP) Yukio Edano ocenił, że nieprzyjmowanie chorych do szpitali może się skończyć większą liczbą zgonów. „Nazywają to leczeniem domowym, ale to jest w rzeczywistości porzucenie w domach” – powiedział.

Według oficjalnych danych w niedzielę w Tokio zajętych było 70 procent szpitalnych łóżek przeznaczonych dla ciężko chorych na Covid-19.

W pełni zaszczepionych jest około 30 procent mieszkańców Japonii, w tym trzy czwarte spośród osób w wieku 65 lat i starszych.

Przedłużony stan wyjątkowy

Japoński rząd przedłużył stan wyjątkowy obowiązujący w Tokio i prefekturze Okinawa do końca sierpnia. Od poniedziałku został on również rozszerzony na trzy prefektury sąsiadujące ze stolicą oraz prefekturę Osaka na zachodzie kraju.

W Japonii nie doszło do wybuchowego wzrostu liczby zakażeń, jaki spotkał wiele innych krajów rozwiniętych. Władze nie sięgały również po twarde lockdowny. Do niedzieli w Japonii odnotowano łącznie około 932 tysięcy zakażeń koronawirusem i ponad 15 tysięcy zgonów na Covid-19.

Koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium – podaje raport Partii Republikańskiej