{"vars":{{"pageTitle":"Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. "Milowy krok" dla budowy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","najnowsze","polskie-elektrownie-jadrowe","westinghouse-electric-company"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":608585}} }
300Gospodarka.pl

Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. „Milowy krok” dla budowy

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, planowanej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, podał urząd.

– Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 21 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.126, w sprawie poinformowania stron postępowania, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzją z 19 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.125, określił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: ‚Budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa’, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A – czytamy w zawiadomieniu.

„Milowym krokiem” w realizacji projektu nazwała decyzję minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pierwszą elektrownię jądrową zbudują Amerykanie

Pod koniec października ub.r. rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej. Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Westinghouse Electric Company i Bechtel podpisały wczoraj umowę konsorcjum o współpracy w zakresie projektowania i budowy elektrowni.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

Polecamy także: