{"vars":{{"pageTitle":"Joanna Tyrowicz z pozytywną rekomendacją senackiej komisji w wyborze do RPP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["joanna-tyrowicz","makroekonomia","nbp","oprocentowanie","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"6 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":351599}} }
300Gospodarka.pl

Joanna Tyrowicz z pozytywną rekomendacją senackiej komisji w wyborze do RPP

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomenduje Senatowi wybór prof. Joanny Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej. 

Za udzieleniem pozytywnej rekomendacji zaglosowało 5 członków komisji, przeciw było 3, nikt się nie wstrzymał.

Wcześniej senatorowie zadawali pytania kandydatce. Joanna Tyrowicz, która ma poparcie senackiej większości, mówiła m.in., że lista priorytetów polityki pieniężnej obecnie obejmuje dwie sprawy: obniżenie stopy inflacji i usprawnienie komunikacji banku centralnego.

– Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, wydaje się, że lista priorytetów polityki pieniężnej jest bardzo krótka i obejmuje dwie sprawy: obniżenie stopy inflacji i usprawnienie komunikacji banku centralnego – powiedziała Tyrowicz podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

– Nie wydaje mi się, żeby na dzisiejszym etapie trzeba się było rozdrabniać i dodawać do tej listy jeszcze jakieś inne zadania, przy tak dalekiej od celu inflacji i tak dużym chaosie informacyjnym – to będą moim zdaniem dwa podstawowe priorytety – dodała Tyrowicz.

Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1 proc. rok do roku (według wstępnych danych). Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP) to 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.

Powołanie Tyrowicz do Rady zostało zaplanowane w porządku obrad Senatu w dniu 7 września.

Senat wybierze swojego przedstawiciela do RPP po tym, jak w lipcu br. odwołał z funkcji członka Rady Rafała Surę.

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Senacka większość zapowiadała wówczas, że w listopadzie Rafała Surę zastąpi Joanna Tyrowicz.

Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka. Druga kandydatka – Gabriela Masłowska w ostatniej chwili zrezygnowała z kandydowania. Nieobsadzone pozostaje również miejsce po Jerzym Żyżyńskim, którego kadencja upłynęła z końcem marca.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP, oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Polecamy także: