{"vars":{{"pageTitle":"Już ponad 600 mln noclegów. Oto najpopularniejsze regiony turystyczne 2023 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurostat","main","najnowsze","turystyka","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702100}} }
300Gospodarka.pl

Już ponad 600 mln noclegów. Oto najpopularniejsze regiony turystyczne 2023 roku

W kwaterach na wynajem w całej Unii Europejskiej goście spędzili w 2023 roku w sumie 678,6 mln nocy. Turystyka odradza się po pandemii, a niektóre regiony w ostatnie wakacje szczególnie zyskały na popularności.

Chodzi o noclegi zarezerwowane za pośrednictwem portali Airbnb, Booking, Expedia Group lub TripAdvisor. Oznacza to wzrost o 13,8 proc. w porównaniu z 2022 r. – wynika z danych Eurostatu, urzędu statystycznego UE, który gromadzi informacje dot. państw członkowskich.


Czytaj także: Kościół Sagrada Familia zostanie ukończony po 144 latach. To zasługa masowej turystyki


W przypadku danych miesięcznych, aż jedenaście miesięcy 2023 roku przebiło dane za rok 2022, jeśli chodzi o liczbę noclegów. Tylko ostatni kwartał 2023 roku zanotował wzrost liczby noclegów o jedną piątą.

Te kierunki były najpopularniejsze

Które kierunki były najpopularniejsze ubiegłego lata? To przede wszystkim regiony chorwackie, hiszpańskie i francuskie. Na poziomie NUTS 2, czyli klasyfikacji regionalnej UE, noclegów na wynajem krótkoterminowy najwięcej było nad Adriatykiem w Chorwacji (23,7 mln nocy). Wybrzeże Chorwacji liczone jest jako jeden region i zajmuje pierwsze miejsce w UE pod względem liczby noclegów.

Popularnością od czerwca do września 2023 roku cieszyła się także Andaluzja w Hiszpanii (14 mln nocy) i region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowej Francji (12,2 mln nocy).

W Polsce najpopularniejszymi regionami turystycznymi były tradycyjnie regiony pomorski, zachodniopomorski i małopolski, co wskazuje na to, że turyści wybierali wypoczynek nad morzem (2,9 mln nocy w Pomorskiem, 2,2 mln w Zachodniopomorskiem) i w górach (2,7 mln). Sporą liczbę noclegów odnotowała też Warszawa (1,3 mln) oraz Dolny Śląsk (1,4 mln).

W trzecim kwartale wśród 20 najlepszych regionów 6 z nich znajdowało się we Francji, po 5 w Hiszpanii i Włoszech, po 2 w Grecji i po jednym regionie w Chorwacji i Portugalii. Natomiast w całym 2023 roku najwięcej noclegów turyści rezerwowali we Francji (122 mln), Hiszpanii (102 mln) i we Włoszech (82 mln).

UE walczy z patologią najmu

Jednocześnie Unia Europejska zapowiedziała walkę z patologią na rynku najmu krótkoterminowego. Przepisy na ten temat mają wejść jednak nie wcześniej niż za dwa lata.

Najem krótkoterminowy ma wciąż negatywny wpływ na społeczności lokalne. W miejscowościach turystycznych najem krótkoterminowy, który stanowi już 25 proc. najmu turystycznego w UE, spowodował wzrosty cen mieszkań i wynajmu. Jednocześnie ograniczał dostęp do nieruchomości autochtonom.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


UE dostrzegła problem, dlatego w 2022 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję zapewnienia większej przejrzystości w obszarze wynajmu krótkoterminowego. Chciała też wesprzeć władze publiczne w promowaniu zrównoważonej turystyki. Nowe rozporządzenie „w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu” Parlament przyjął w lutym 2024 r. Po zatwierdzeniu nowych przepisów przez Radę, kraje UE będą miały 24 miesiące na ich wdrożenie.

Najważniejsze postulaty nowego prawa to rejestracja gospodarzy czy sprawdzanie nieprawidłowości szczegółowych informacji o nieruchomościach przez portale turystyczne.

Czytaj także: