{"vars":{{"pageTitle":"Kanclerz Niemiec chce współpracy gospodarczej z Chinami, ale na zasadach wzajemności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","gospodarka","najnowsze","niemcy","olaf-scholz","polityka-miedzynarodowa"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"4 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":390574}} }
300Gospodarka.pl

Kanclerz Niemiec chce współpracy gospodarczej z Chinami, ale na zasadach wzajemności

Niemcy i Chiny nie są zwolennikami gospodarczego „rozłączenia”, ale potrzebujemy wzajemności oraz równego dostępu dla inwestycji i musimy unikać zależności – powiedział w piątek kanclerz RFN Olaf Scholz na spotkaniu z premierem ChRL Li Keqiangiem w Pekinie.

Scholz spotkał się w z Li w czasie swojej jednodniowej wizyty w Pekinie, pierwszej, odkąd objął urząd kanclerza.

Nie jesteśmy zwolennikami rozłączenia stosunków gospodarczych z Chinami, ale jest dla nas jasne, że to wiąże się z równymi szansami w relacjach ekonomicznych, z wzajemnością, z kwestią wzajemnej otwartości na inwestycje – powiedział Scholz, cytowany przez agencję AFP.

Rozmowy z przywódcą Chin

Wcześniej niemiecki kanclerz rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W czasie spotkania Xi oświadczył, że Chiny i Niemcy powinny szanować się nawzajem i jako duże kraje o wielkich wpływach powinny współpracować ze sobą w czasie zmian i zawirowań na świecie – przekazała chińska agencja prasowa Xinhua.

Według źródeł AFP Scholz powiedział Xi, że chce „dodatkowo rozwijać” współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają „różne punkty widzenia”.

Zgodnie z planem kanclerz, któremu w Pekinie towarzyszy delegacja niemieckich przemysłowców, wystąpi jeszcze w piątek na konferencji prasowej.

Wizyta Scholza w Chinach wywołała kontrowersje na Zachodzie, w tym w samych Niemczech. Podsyciła dyskusję na temat uzależnienia niemieckiej gospodarki od ChRL i jedności Zachodu wobec tego kraju w kontekście jego bliskich związków z Rosją. Zrodziła również porównania do nieudanej polityki Niemiec wobec Rosji.

Czytaj także: