{"vars":{{"pageTitle":"KE: Polska wśród najsłabszych krajów w UE pod względem innowacyjności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","europa","innowacje","innowacyjnosc","main","polska","rankingi","statystyki","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"23 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57376}} }
300Gospodarka.pl

KE: Polska wśród najsłabszych krajów w UE pod względem innowacyjności

Według Komisji Europejskiej Polska znajduje się w gronie najsłabszych krajów Wspólnoty pod względem innowacyjności. Spośród 27 państw członkowskich Polska w przygotowanym przez Komisję zestawieniu zajęła dopiero 24 miejsce.

KE opublikowała dziś Europejską Tabelę Innowacji (European Innovation Scoreboard), przedstawiającą wyniki w zakresie innowacyjności państw członkowskich UE.

Innowacyjność w Europie systematycznie rośnie

Twórcy zestawienia podkreślają, że pod względem wdrażania innowacji Wspólnota jako całość radzi sobie obecnie lepiej od Stanów Zjednoczonych i notuje stabilny coroczny wzrost, lecz wciąż pozostaje w tyle za globalnymi liderami – Koreą Południową, Australią i Japonią.

Od 2012 roku wydajność innowacyjna całej Unii Europejskiej miała ulec zwiększeniu o 8,9 proc. Wzrost innowacyjności zaobserwowano od tego czasu w 24 państwach członkowskich. Największą poprawę w tym obszarze w ciągu ostatnich 8 lat zanotowano na Litwie, Malcie, Łotwie, w Portugalii oraz w Grecji.

Wewnątrz Unii liderem innowacyjności pozostają kraje nordyckie – Szwecja, Finlandia i Dania. Wyróżniającymi się państwami są także Holandia i Luksemburg.

Polska w ogonie stawki

Niestety, wśród najsłabiej radzących sobie pod tym względem państw można znaleźć Polskę. Mniej skuteczne we wdrażaniu innowacji są jedynie Chorwacja, Bułgaria i Rumunia. Wynik Polski oscyluje zaledwie w granicach 60 proc. średniej unijnej.

Do oceny innowacyjności państw UE wykorzystano sumaryczny indeks innowacyjności (Summary Innovation Index), który skonstruowano w oparciu o 27 wskaźników składowych dotyczących czterech głównych dziedzin oceny – środowiska regulacyjnego, inwestycji, wdrożeń innowacji i ich oddziaływania – oraz w sumie dziesięciu wyselekcjonowanych aspektów dotyczących innowacyjności.

KE

 

Budujemy środowisko coraz bardziej przyjazne innowacjom

W porównaniu do wyniku z 2012 roku Polska osiągnęła w 2019 roku o 13 proc. wyższy wynik wskaźnika innowacyjności. Nie oznacza to jednak, że należymy do państw, w których sytuacja poprawiła się od tego czasu w największym stopniu – pod tym względem zajmujemy 9 miejsce.

Największy wzrost poziomu omawianego wskaźnika nastąpił na Litwie (o niemal 28 proc.), a także na Malcie (o niemal 25 proc.), na Łotwie (o ponad 23 proc.), w Portugalii (o 21,5 proc.) i w Grecji (o niemal 21 proc.).

W porównaniu do innych państw Polsce udało się jednak zdecydowanie najbardziej poprawić pod względem budowy środowiska prawnego przyjaznego innowacjom. W ciągu ostatnich ośmiu lat nasz wynik w tej podkategorii wzrósł aż o niemal 183 proc. – więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego państwa.


Czytaj także: Jak Polska może wejść do wyższej ligi biotechnologicznych innowatorów – wywiad z Katarzyną Kacperską z Novo Nordisk