{"vars":{{"pageTitle":"KGHM inwestuje w OZE. Firma chce poprawić swoją efektywność energetyczną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia","fotowoltaika","gospodarka","inwestycje","kghm","miedz","oze","sierra-gorda"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":177377}} }
300Gospodarka.pl

KGHM inwestuje w OZE. Firma chce poprawić swoją efektywność energetyczną

Jeden z największych producentów miedzi na świecie, KGHM Polska Miedź, planuje kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii. Z OZE ma pochodzić cała energia elektryczna w chilijskiej megainwestycji firmy, kopalni Sierra Gorda.

Firma planuje rozpocząć w 2021 roku kolejne inwestycje w fotowoltaikę. „W tym roku zakończymy inwestycję o mocy 8 MW, zaczniemy kolejną o mocy 6 MW i dwie mniejsze” – poinformował prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.

KGHM niedługo wejdzie także na rynek z procesem akwizycyjnym. Spółka chce kupować projekty zwwiązane z OZE oraz inwestować w kontrakty PPA. Te ostatnie to zawierane na wiele lat umowy na sprzedaż energii. Jest to coraz popularniejsza forma inwestycji w źródła odnawialne.

KGHM poprawił swoją efektywność energetyczną

Polski gigant miedziowy podejmuje także inne działania w obszarze energetyki. KGHM zrealizował bloki parowo-gazowe i poprawia efektywność energetyczną produkcji – wskazywał prezes spółki na konferencji.

Według danych przedstawionych przez KGHM, własne źródła energii pozwoliły pokryć 22,42 proc. ogólnego jej zużycia w firmie w 2020 roku. To blisko 1,5 proc. więcej niż w 2019 roku. Udało się także zmniejszyć emisje CO2 o 900 tys. ton w porównaniu z poprzednim rokiem.

Do grudnia 2030 roku grupa KGHM planuje pokrywać połowę zapotrzebowania na energię z własnych źródeł. Dodatkowo prezes Chludziński zapowiedział, że chilijska megainwestycja firmy, kopalnia Sierra Gorda, od 2023 roku będzie korzystać wyłącznie z energii elektrycznej z OZE.

Czytaj też: