{"vars":{{"pageTitle":"Wypłata 14. emerytury w 2022 roku, ale z opóźnieniem. Rząd proponuje nowy termin","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["14-emerytura","czternasta-emerytura","emerytury-i-renty","inflacja","ubezpieczenia-spoleczne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"23 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":308089}} }
300Gospodarka.pl

Wypłata 14. emerytury w 2022 roku, ale z opóźnieniem. Rząd proponuje nowy termin

Czternaste emerytury w 2022 roku mogą być wypłacone później, niż zapowiadano. Rząd chce przesunąć pierwotny termin, bo potrzeba zmian w systemie informatycznym ZUS i KRUS.

Początek wypłat tegorocznych „czternastek” może być przesunięty na 25 sierpnia „ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS”. Taki komunikat zawiera uzasadnienie do autopoprawki rządowego projektu.

Według nowego harmonogramu, tzw. 14. emerytury będą wypłacone właśnie od 25 sierpnia aż do 20 września 2022 roku.

Dodatkowo, zmiana może oznaczać, że prawo do czternastej emerytury zyska większa liczba osób. Jak podano w uzasadnieniu poprawki, proponuje się również przesunięcie terminu, w którym bada się prawo do dodatkowych świadczeń. Dzięki temu prawo do 14. emerytury zyskają również osoby, które nabędą świadczenia do dnia 24 sierpnia 2022 roku.

Projekt ustawy o kolejnym w 2022 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, zakładający wypłatę 14. emerytury, trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 12 maja. Jak wynika z wykazu, ma zostać przyjęty przez rząd w II kwartale roku.

Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi premiera RP z 11 lutego w sprawie wypłaty w 2022 roku tzw. 14. emerytury.

Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Więcej o pomyśle czternastej emerytury pisaliśmy m. in. w tym artykule.

Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

W 2022 r. osobom uprawnionym przysługiwać będzie kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w wysokości:

Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego ustalonego w powyższy sposób jest niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane, gdyż w projekcie ustawy proponuje się, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Jak wskazuje rząd, wypłata dodatkowego świadczenia ma być formą pomocy dla emerytów w warunkach dużej inflacji, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Polecamy inne artykuły dotyczące systemu emerytalnego w Polsce: