{"vars":{{"pageTitle":"Kiedy pandemia koronawirusa się skończy? Chiny już radzą sobie lepiej - to efekt konsekwentnych działań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","koronawirus","przemysl","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":42449}} }
300Gospodarka.pl

Kiedy pandemia koronawirusa się skończy? Chiny już radzą sobie lepiej – to efekt konsekwentnych działań

Epidemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 kiedyś musi się skończyć. Tylko kiedy? O to pyta Joachim Müller-Jung, redaktor odpowiedzialny za rubrykę naukowo-przyrodniczą w niemieckim dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Müller-Jung pisze, że od dobrych dwóch tygodni w Chinach zaczyna być coraz stabilniej: liczba nowych zakażeń spada, podobnie jak liczba ofiar, a wraz z tym cichną nawoływania do wytrwałości z Pekinu.

„Oficjalni przedstawiciele chińskiego rządu mówią już o zakończeniu epidemii nie tylko za zamkniętymi drzwiami”, informuje FAZ.

Dane dotyczące infekcji odzwierciedlają krzywe dla typowej epidemii: liczba nowych zakażeń i zgonów idzie stabilnie w dół, i to codziennie. We wtorek, jak podają władze, w Wuhan było tylko 17 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od czasu rozpoczęcia zakażeń w Chinach 21 stycznia. Dzienna liczba pacjentów oficjalnie umierających na Sars-CoV-2 już dawno osiągnęła jednocyfrowe liczby.

Nie oznacza to jednak, że przy prawie 81 tysiącach zakażonych i 3120 zmarłych epidemia w Chinach dobiegła końca.

Eksperci tacy jak Christian Drosten, szef pomocniczego laboratorium koronawirusowego w Berlinie, uważają, że nie można jeszcze mówić o powstrzymaniu epidemii ani o jej zakończeniu.

Wirus nadal krąży, a większość ludzi, w tym też w krajach dotkniętych epidemią, nadal nie ma odporności immunologicznej. Gwałtowny spadek zachorowań i zgonów jest wynikiem konsekwentnych działań w zakresie kwarantanny.

Izolacja społeczna działa, Chiny są obecnie uważane za najlepszy tego przykład, ale można też wskazać na Singapur, Tajwan czy Hongkong.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak siedzieć w domach i przeciążać światłowody wideokonferencjami.

CZYTAJ TEŻ:

>>> ING: Polska ma mało pieniędzy na walkę z gospodarczymi skutkami koronawirusa, bo wydano za dużo w 2019 roku

>>> Czy epidemia koronawirusa może zmienić nasz styl życia na bardziej przyjazny klimatowi?