{"vars":{{"pageTitle":"Kiedy wakacje kredytowe? Ustawa o wsparciu dla kredytobiorców na ostatniej prostej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","finanse","kredyty","kredyty-hipoteczne","kredyty-mieszkaniowe","ministerstwo-finansow","oprocentowanie","polityka-pieniezna","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"6 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312524}} }
300Gospodarka.pl

Kiedy wakacje kredytowe? Ustawa o wsparciu dla kredytobiorców na ostatniej prostej

Sejm powinien przyjąć ustawę o wsparciu kredytobiorców jeszcze w tym tygodniu, poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski. Projekt dotyczący m.in. wakacji kredytowych jest obecnie przedmiotem prac.

– Z bankami prowadzimy rozmowy dość intensywne, bo już od około miesiąca pracując nad ustawą o wsparciu dla kredytobiorców, która mam nadzieję będzie w tym tygodniu przyjęta przez Sejm. Mamy jeszcze komisję, drugie czytanie, ale w czwartek powinno być ostateczne głosowanie nad tym projektem ustawy – powiedział Patkowski w TVP1.


Czytaj także: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zasypany wnioskami. Liczba proszących o pomoc wzrosła kilkukrotnie


Posiedzenie Sejmu w tym tygodniu zaplanowano na środę 8 czerwca i czwartek 9 czerwca.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawiera pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi, w tym m.in. wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR.

Wprowadza tzw. wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty.

Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie to adresowane wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych, ma być dostępne dla jednego kredytu.

Dzięki proponowanym zmianom Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkowymi środkami; zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe online.

Planowane jest także zastąpienie WIBOR go innym wskaźnikiem, który obniży wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.