{"vars":{{"pageTitle":"KNF pracuje nad projektem ustawy. Ma pomysł na problemy frankowiczów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["frankowicze","knf","kredyty-frankowe","kredyty-walutowe","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"15 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":513649}} }
300Gospodarka.pl

KNF pracuje nad projektem ustawy. Ma pomysł na problemy frankowiczów

Nadzór pracuje nad rozwiązaniem ustawowym: ugoda albo spłata kredytu po średnim kursie NBP – informuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”, publikując wywiad z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jackiem Jastrzębskim.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił w rozmowie z „DGP” swoją wizję rozwiązania problemu kredytów walutowych.

Redakcja podnosi, że w świetle przygotowywanego projektu ustawy banki miałyby obowiązek proponowania ugód i w ich ramach przewalutowywania kredytów frankowych na złote w taki sposób, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie.


Czytaj także: Frankowicze z kolejnym problemem. Banki przeszły do ofensywy. Składają pozwy i liczą na zwrot kapitału


Klienci, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym, spłacaliby go po średnim kursie w NBP – podała gazeta.

Ustawowe rozwiązanie – jak wskazuje „DGP” – w praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć sądowych.

Zdaniem szefa KNF powinno być też wsparcie dla osób, które chciałyby przewalutowania, ale barierą jest dla nich spodziewany wzrost raty.

Jastrzębski przyznał, że w urzędzie trwają prace nad założeniami do projektu ustawy. – Chcemy mieć te założenia na czarną godzinę, aby – jeżeli zapadnie decyzja o konieczności wdrożenia tego rozwiązania – było ono profesjonalnie i rzetelnie przygotowane – powiedział szef KNF.

Zastrzegł jednocześnie, że prace te nie powinny w jakikolwiek sposób zwalniać banków i ich zarządów, a także potencjalnie akcjonariuszy – z odpowiedzialności za dalsze zajmowanie się tym problemem i z zarządzania ryzkiem z nim związanym.

Polecamy: