{"vars":{{"pageTitle":"Unia rozda tysiące darmowych biletów kolejowych dla młodych Europejczyków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["europejski-rok-mlodziezy","kolej","komisja-europejska","mlodzi-polacy","podroze","transport","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"11 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":201910}} }
300Gospodarka.pl

Unia rozda tysiące darmowych biletów kolejowych dla młodych Europejczyków

W ramach unijnej inicjatywy DiscoverEU nawet 60 tys. młodych obywateli Unii Europejskiej otrzyma bezpłatne bilety kolejowe. Będą mogli odbyć swoją darmową podróż po Europie w 2022 roku. 

Bezpłatne bilety kolejowe będą mogły otrzymać osoby w wieku od 18 do 20 lat. Zgłoszenia można składać od jutra, 12 października do 26 października do godz. 12.00.

Odkryć Europę

Aby zgłosić się do udziału w konkursie, w którym można otrzymać darmowe bilety, kandydaci muszą wypełnić ten sprawdzający ich ogólną wiedzę o UE i innych inicjatywach unijnych skierowanych do młodych ludzi.

Komisja Europejska będzie oferować bilety osobom zgodnie z ich pozycją w klasyfikacji aż do wyczerpania dostępnych biletów.

Darmowe bilety kolejowe dla młodych ludzi to część inicjatywy DiscoverEU. Działa ona od czerwca 2018 roku. Została też formalnie włączona do nowego programu Erasmus+ na lata 2021–2027.

W latach 2018-2019 w ramach inicjatywy było dostępnych 70 tys. dostępnych biletów. Dzięki programowi, dwie trzecie uczestników po raz pierwszy w życiu wyjechało pociągiem poza swój kraj zamieszkania. Wielu z nich dało to możliwość odbycia podróży, na którą inaczej nie byłoby ich stać. Dla wielu z nich była to także pierwsza podróż bez rodziców lub innych dorosłych.

Europejski Rok Młodzieży

Udział w obecnej rundzie jest otwarty dla młodych Europejczyków urodzonych między 1 lipca 2001 roku a 31 grudnia 2003 roku. Wyjątkowo osoby, które mają obecnie 19 lub 20 lat, mogą składać wnioski, po tym jak odpowiadająca ich rocznikom runda konkursu została przeniesiona ze względu na pandemię Covid-19.


Czytaj też: Samoloty na tory: czy nocne pociągi zmienią to, jak podróżujemy po Polsce i Europie?


Przyszłoroczna edycja to pierwsza edycja konkursu po wybuchu epidemii Covid-19. „W ciągu ostatnich 18 miesięcy, w duchu prawdziwej solidarności, młodzi Europejczycy poświęcali cenne i decydujące momenty swojego życia”, powiedział wiceprzewodniczący do spraw promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas. Dlatego cieszy się, że „Komisja umożliwia dzisiaj rozkwit mobilności, oferując 60 tys. biletów kolejowych”.

Osoby, które zakwalifikują się do programu, mogą podróżować od marca 2022 roku do lutego 2023 roku przez okres do 30 dni. Ponieważ nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna, wszyscy podróżni będą mogli dokonać elastycznych rezerwacji za pomocą nowego mobilnego biletu.

Aby wspierać zrównoważone podróże, a tym samym Europejski Zielony Ład, uczestnicy DiscoverEU będą podróżować głównie koleją. Jednak aby dotrzeć do najodleglejszych i najtrudniej dostępnych zakątków Unii, mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom, a w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także będą mogli wziąć udział w programie.

Jak wskazał wiceprzewodniczący KE, do dalszego europejskiego rozkwitu mobilności i zwiększania możliwości dodatkowo przyczynią się programy Erasmus+ oraz inne inicjatywy przewidziane na 2022 rok, czyli Europejski Rok Młodzieży.

Czytaj też: