{"vars":{{"pageTitle":"Kolejne napięcia polityczne w Afryce. Chodzi o porozumienie Etiopii i Somalilandu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["afryka","etiopia","geopolityka","handel-miedzynarodowy","najnowsze","polityka-miedzynarodowa","somalia","somaliland"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"2 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":653137}} }
300Gospodarka.pl

Kolejne napięcia polityczne w Afryce. Chodzi o porozumienie Etiopii i Somalilandu

Etiopia i Somaliland doszły do porozumienia w kwestii dostępu do portów. W zamian za uznanie niepodległości tej republiki, separatystycznej wobec Somalii, Etiopia może korzystać z portów wzdłuż wybrzeża na długości 20 km.

Jednak somalijski rząd od dawna uważa Somaliland za część swojego kraju. Władze w Somalii ogłosiły, że zwołają nadzwyczajne posiedzenie swojego gabinetu w odpowiedzi na protokół ustaleń, według państwowej agencji informacyjnej Sonna, na którą powołuje się dziennik The Guardian.

W stolicy Etiopii, Addis Abebie, prezydent Somalilandu podziękował premierowi Etiopii za to uznanie dyplomatyczne. W oświadczeniu opublikowanym na X (Twitterze), biuro premiera Etiopii wyraziło zadowolenie z porozumienia, ale nie wspomniało o uznaniu Somalilandu. Zobowiązano się tam jednak do rozwijania wzajemnych interesów przez współpracę.

Jak dodano we wpisie, protokół ustaleń utoruje drogę do realizacji aspiracji zabezpieczenia dostępu do morza i dywersyfikacji dostępu do portów morskich. Jednocześnie zapoczątkuje nowy rozdział współpracy i integracji regionalnej w Rogu Afryki.

Szczegóły umowy będą sfinalizowane na następnym spotkaniu władz Somalilandu i Etiopii.

Spotkanie między Etiopią a Somalilandem odbyło się kilka dni po tym, jak Somalia i Somaliland ogłosiły przełom w rozmowach w Dżibuti, zobowiązując się do dalszego dialogu między swoimi stolicami – podaje The Guardian.

Według specjalnego przedstawiciela Somalii w Somalilandzie to porozumienie między Etiopią a Somalilandem podważa te rozmowy. Stanowi też „rażące lekceważenie norm międzynarodowych” przez Etiopię, cytuje dziennik.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Somaliland ogłosił niepodległość od Somalii na początku lat 90. Hargeisa, stolica Somalilandu, od ponad dziesięciu lat aktywnie zabiega o międzynarodowe uznanie niepodległości Somalilandu.

Etiopia z kolei od początku lat 90. nie ma dostępu do morza, dlatego w dużym stopniu jest zależna od Dżibuti w handlu międzynarodowym. Kraj stara się złagodzić podatność na zagrożenia przez dywersyfikację opcji, a od października sygnalizuje zainteresowanie uzyskaniem dostępu do portów wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki. Etiopia zapowiedziała, że będzie dochodzić swoich praw, co wzbudziło niepokój u sąsiadów.

Etiopia sygnalizowała swoje zainteresowanie uzyskaniem dostępu do portów wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki od października i zapowiedziała, że będzie dochodzić swoich praw, budząc niepokój wśród swoich sąsiadów.

Czytaj także: