Ostatni tydzień listopada może być następnym tygodniem podwyżek cen paliw na stacjach. Ceny diesla i benzyn wzrosną o 5-7 gr/l, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Jak wskazano, po kilku tygodniach względnie stabilnych cen paliw ostatni tydzień przynosi zauważalne podwyżki cen, będące wynikiem wzrostu cen ropy naftowej, produktów ropopochodnych oraz zauważalnego osłabienia złotówki względem dolara.
Autogaz najdroższy od marca 2023 r.
Benzyna Pb95 podrożała średnio o 6 gr/l do poziomu 6,11 zł/l. Za litr diesla płacimy aktualnie średnio 6,17 zł/l, czyli o 6 gr/l więcej niż przed tygodniem. Średnia cen autogazu wzrosła również 6 gr/l do poziomu 3,20 zł/l. Ceny benzyn i diesla są najwyższe od początku września, a autogazu od marca 2023 roku.
Zdaniem analityków wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec podwyżek cen. W okresie 18-22 listopada hurtowe ceny benzyny i diesla w Orlenie wzrosły o 6-7 gr/l netto. Ostatni tydzień listopada może przynieść dalszy wzrost cen diesla i benzyn na stacjach średnio o 5-7 gr/l.
W dalszym ciągu zarówno benzyna, jak i diesel są znacznie tańsze niż przed rokiem. Wówczas za litr Pb95 płaciliśmy 6,52 zł/l, a diesel kosztował średnio 6,67 zł/l.
Wzrosły ceny ropy naftowej
W piątek rano styczniowa seria kontraktów na ropę Brent wyceniana była na około 74 dolarów za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała niecałe 4 dolary za barylkę i jest to największy tygodniowy wzrost cen ropy naftowej od początku października.
Rośnie też premia za ryzyko geopolityczne związane z eskalacją konfliktu Rosja-Ukraina oraz Izrael-Hamas.
Zdaniem ekspertów uwaga rynku będzie powoli przesuwać się w stronę zaplanowanego na 1 grudnia ministerialnego posiedzenia OPEC+.
W trakcie konferencji klimatycznej ONZ (COP29) w Baku sekretarz generalny OPEC podkreślił, że to ropa naftowa i produkty ropopochodne będą nadal odgrywały kluczową rolę i kształtowały sposób, w jaki ogrzewamy czy chłodzimy budynki, podróżujemy oraz budujemy.
Polecamy też:
- Zmiany klimatu są coraz większym problemem. Mimo to świat inwestuje w paliwa kopalne
- Wielkie gospodarki nadal pompują miliardy dolarów w paliwa kopalne. Tracą biedniejsze kraje
- Nie tylko paliwa kopalne. Ludzkość testuje granice wytrzymałości Ziemi konsumując na potęgę
- Dwa razy więcej pieniędzy na paliwa kopalne. Tak państwa zareagowały na kryzys energetyczny