{"vars":{{"pageTitle":"Komisja Europejska podpisała trzecią umowę na szczepionki dla państw członkowskich","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","koronawirus","szczepionka-na-koronawirusa","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"8 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64217}} }
300Gospodarka.pl

Komisja Europejska podpisała trzecią umowę na szczepionki dla państw członkowskich

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła trzecią umowę w sprawie zapewnienia dostępu do potencjalnej szczepionki.

Gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19, umowa umożliwi państwom członkowskim zakup szczepionek dla 200 mln osób. Państwa członkowskie będą mieć też możliwość zakupu szczepionek dla kolejnych 200 mln osób.

Trzecią umowę KE podpisała z firmą farmaceutyczną Janssen Pharmaceutica, która należy do grupy Johnson & Johnson.

Komisja podpisała już umowę z AstraZeneca i z Sanofi-GSK i pomyślnie zakończyła wstępne rozmowy z CureVac, BioNTech-Pfizer oraz Moderną.


Czytaj też: Produkcja szczepionki na Covid-19 dla wszystkich ludzi na świecie zajmie nawet 5 lat


„Niepokojące jest, jak koronawirus nadal rozprzestrzenia się w Europie, dlatego szybkie opracowanie szczepionki ma kluczowe znaczenie. Cieszę się, że mogliśmy osiągnąć porozumienie z firmą Johnson & Johnson w sprawie zakupu szczepionek dla 200 mln osób. Będzie to nasza trzecia umowa z firmą farmaceutyczną. Naszym celem jest zapewnienie obywatelom UE bezpiecznych i skutecznych szczepionek, gdy tylko zostaną opracowane” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, dodała, że KE podpisze niedługo następne umowy.

Przy pracy nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 Janssen wykorzystuje platformę technologiczną AdVac. Tę samą technologię firma wykorzystała wcześniej do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz potencjalnych szczepionek przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV. Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 znajduje się już w III fazie badań klinicznych.

Komisja Europejska podała, że decyzja o wsparciu dla tej szczepionki opiera się „na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie całej UE”.

O co chodzi w umowach na przyszły zakup szczepionek?

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Ponieważ wysokie koszty i wysoki wskaźnik niepowodzeń sprawiają, że inwestowanie w szczepionki przeciwko COVID-19 stanowi decyzję o wysokim poziomie ryzyka dla podmiotów zajmujących się opracowywaniem szczepionek, umowa ta pozwoli na dokonanie inwestycji, które w przeciwnym razie zwyczajnie nie miałyby miejsca.

Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii.

Pandemia w 60 sekund: tak rosła liczba zakażeń koronawirusem w polskich powiatach [ANIMOWANY WYKRES]