{"vars":{{"pageTitle":"Komisja Europejska upomina Polskę. Chodzi o normy wody pitnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","najnowsze","prawo-unii-europejskiej","unia-europejska","woda-pitna","wodociagi"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":525183}} }
300Gospodarka.pl

Komisja Europejska upomina Polskę. Chodzi o normy wody pitnej

Komisja Europejska (KE) wezwała Polskę do wdrożenia przepisów unijnej dyrektywy dot. wody pitnej, która obejmuje normy bezpieczeństwa, wprowadza metodologię identyfikacji zagrożeń jakościowych i wprowadza przepisy dotyczące zgodności dla produktów przeznaczonych do kontaktu z wodą pitną, podała Komisja.

Państwa członkowskie były zobowiązane do transpozycji tych przepisów UE do swoich systemów krajowych do stycznia 2023 r. oraz do poinformowania Komisji o swoich krajowych środkach transpozycji.

KE wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia do Polski, a także: Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Cypru, Łotwy, Litwy, Malty, Austrii, Portugalii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji.


Czytaj także: Kryzys wody na świecie. Rozwiązaniem ograniczenia dla przemysłu


Jakie są założenia przepisów w sprawie wody pitnej?

Bezpieczna woda pitna jest niezbędna dla zdrowia publicznego i dobrego samopoczucia. Unia Europejska posiada jedne z najwyższych na świecie standardów jakości wody pitnej, co jest wynikiem ponad 30 lat skutecznej polityki i przepisów UE w zakresie wody pitnej – czytamy w komunikacie KE.

Znowelizowana dyrektywa UE w sprawie wody pitnej obejmuje m.in. nowe normy bezpieczeństwa. Wprowadza też metodykę identyfikacji zagrożeń dla jakości w całym łańcuchu dostaw wody i zarządzania nimi. Dyrektywa zawiera listę kontrolną nowych substancji oraz wprowadza przepisy dotyczące zgodności produktów przeznaczonych do kontaktu z wodą pitną.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Nowa dyrektywa dotyczy także problemu wycieków wody, ponieważ obecnie w UE podczas dystrybucji traci się średnio 23% uzdatnionej wody. Dyrektywa zawiera również nowe przepisy zobowiązujące państwa członkowskie do poprawy i utrzymania dostępu do wody pitnej dla wszystkich. Dotyczy to w szczególności dla grup wrażliwych i zmarginalizowanych.

Polecamy też: