{"vars":{{"pageTitle":"Koniec nadzwyczajnych zysków, polskie górnictwo znów ma straty. Takie są skutki spadku cen węgla","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["arp","energetyka","gornictwo","kopalnie","kopalnie-wegla","najnowsze","wegiel","wegiel-energetyczny","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":716472}} }
300Gospodarka.pl

Koniec nadzwyczajnych zysków, polskie górnictwo znów ma straty. Takie są skutki spadku cen węgla

Skończyła się dobra passa polskiego górnictwa węgla kamiennego. Po nadzwyczajnych zyskach z okresu kryzysu energetycznego nie ma już śladu. W I kwartale tego roku kopalnie znowu odnotowały stratę.

Dane na temat wyników finansowych polskiego górnictwa węgla kamiennego publikuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Wyniki obejmują osiem firm. Są to: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, LW Bogdanka, Południowy Koncern Węglowy, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj, PG Silesia, Eko-Plus.

Wyniki podano w publikacji „Wyniki techniczno-ekonomiczne działalności oraz inwestycje w górnictwie węgla kamiennego w Polsce w okresie styczeń-marzec 2024 r.”, którą cytuje Agencja ISBnews.

Strata i spadek przychodów

Dane za pierwszy kwartał 2024 roku pokazują stratę całego sektora na poziomie 642 milionów złotych. Rok temu branża odnotowała zysk w wysokości 3,23 miliardów złotych. Również w całym 2023 roku polskie górnictwo wygenerowało zysk – wyniósł on ponad 5 miliardów złotych.

Niższe niż rok temu były także łączne przychody firm górniczych. W I kwartale 2024 roku wyniosły 11,38 mld złotych w porównaniu z 15,06 miliarda złotych w I kwartale 2023 r. Same przychody ze sprzedaży węgla spadły do 6,89 miliarda złotych z 10,82 miliarda złotych rok wcześniej).


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Do dobrych wyników spółek górniczych w 2023 roku przyczyniły się utrzymujące się wysokie ceny węgla kamiennego. Jednak w marcu tego roku ceny węgla energetyki były już o 32 proc. niższe rok do roku. Natomiast ceny węgla dla ciepłowni – o 38 proc. niższe, wylicza Fundacja Instrat w “Przeglądzie węglowym”. W marcu wydobyto też w Polsce o 15 proc. mniej węgla niż rok wcześniej.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: