Komisja Europejska jest za tym, by państwa członkowskie UE nadal oszczędzały gaz ziemny. Obecne przepisy zobowiązujące do oszczędności paliwa wygasają 31 marca.
W okresie od sierpnia 2022 r. do grudnia 2023 r. UE zmniejszyła zapotrzebowanie na gaz o 18 proc. Łącznie zaoszczędzono około 101 mld metrów sześciennych gazu.
Było to jedną z reakcji na kryzys paliwowo-energetyczny, wywołany pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. Celem były oszczędności na poziomie co najmniej 15 proc.
Propozycja dobrowolnych oszczędności
Przepisy wprowadzające te ograniczenia wygasają 31 marca tego roku. W ciągu ostatnich dwóch lat rynek gazu się ustabilizował a ceny paliwa wróciły do poziomów sprzed wojny.
– Dzięki szerokiemu wachlarzowi środków nadzwyczajnych wprowadzonych od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę perspektywy energetyczne UE poprawiły się: dostawy są bardziej zdywersyfikowane, zainstalowano więcej mocy w odnawialnych źródłach energii i osiągnięto imponujące oszczędności energii, a poziom zapełnienia magazynów gazu jest obecnie wyższy – wskazuje KE.
Jednocześnie zauważono, że napięcia geopolityczne nadal się utrzymują. Celem UE pozostaje natomiast całkowite wyeliminowanie użycia rosyjskich paliw kopalnych.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
– Dalsze oszczędności gazu pomogą utrzymać i poprawić obecną stabilność rynku, w tym poprzez ułatwienie ponownego napełniania magazynów gazu wiosną i latem. Będą one również wspierać wysiłki UE na rzecz dekarbonizacji – czytamy dalej.
Komisja proponuje więc przyjęcie nowego zalecenia, w którym zachęca się państwa członkowskie do dobrowolnych oszczędności. Celem miałoby być utrzymanie zbiorowego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w porównaniu ze średnim zapotrzebowaniem w okresie od kwietnia 2017 r. do marca 2022 r.
– Wniosek zostanie omówiony przez komisarz ds. energii Kadri Simson i ministrów ds. energii UE na posiedzeniu Rady ds. Energii w poniedziałek 4 marca – podano w komunikacie.
Oprac. Kamila Wajszczuk