W lipcu 2024 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowano 297,8 tys. nowych ofert pracy. Oznacza to wzrost o 4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku. To pierwszy wzrost od ponad roku, wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
Eksperci zwracają uwagę, że spadek liczby ofert utrzymywał się na rynku od kwietnia 2023 roku. Lipcowy wzrost nieco osłabił ten negatywny trend. Raport wskazuje, że średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy wzrosła w lipcu z -6 proc. do -4 proc. i jest najwyższa od 10 miesięcy.
Gdzie liczba ofert wzrosła najbardziej
Największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży medycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 30 proc. więcej ofert niż rok temu. Znaczący wzrost widoczny jest też wśród pracowników fizycznych (9 proc.) oraz wśród prawników (6 proc.).
W sektorze medycznym szczególnie wyróżniają się oferty dla lekarzy (wzrost o 41 proc.), pielęgniarek (21 proc.) i ratowników medycznych (37 proc.). Wśród pracowników fizycznych wzrosło zapotrzebowanie na magazynierów (14 proc.), kierowców (12 proc.) i kasjerów/sprzedawców (6 proc.).
Branże z spadkiem liczby ofert
Mimo ogólnego wzrostu, w niektórych branżach zanotowano spadki liczby ofert rok do roku. Największe spadki dotknęły pracowników IT (-15 proc.) i HR (-11 proc.). W sektorze IT szczególnie zmniejszyło się zapotrzebowanie na programistów (-16 proc.) i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (-23 proc.).
Raport wskazuje również na wzrost wymagań stawianych kandydatom. W lipcu 2024 na jedno ogłoszenie o pracę przypadało średnio 5,6 wymagań, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Najczęściej pojawiającym się warunkiem jest wymóg posiadania odpowiedniego doświadczenia – oczekuje go 84 proc. pracodawców (wzrost o 9 punktów procentowych w stosunku do czerwca 2024 roku). Na drugim miejscu znalazło się wykształcenie – wymagane przez 45 proc. pracodawców (wzrost z 38 proc.).
Benefity oferowane przez pracodawców
Jednocześnie zauważalny jest niewielki spadek liczby benefitów oferowanych przez pracodawców. W lipcu 2024 roku średnia liczba zachęt na jedną ofertę wyniosła 6,4, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Niezmiennie jednak, najczęściej oferowanymi benefitami są szkolenia (83 proc. ofert), pakiet medyczny (63 proc.) i karta sportowa (56 proc.).
Raport Grant Thornton sugeruje, że obecna sytuacja jest zbieżna z prognozami makroekonomicznymi firmy, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu zanotuje dodatnią dynamikę. Jednakże, autorzy raportu zaznaczają, że dopiero kolejne miesiące pokażą, czy rozpoczynająca się druga połowa roku również będzie tak obfita w oferty pracy.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Dodatkowo przeprowadzono analizę ilościową zawartości ofert pracy na losowej próbie 1000 nowych ofert opublikowanych na portalach Pracuj.pl i OLX.pl.
oprac. mach
Polecamy także:
- Polska gospodarka rośnie najszybciej w UE. „Niemców to bijemy na głowę”
- Mapa cen polskich mieszkań. W Krakowie już prawie tak drogo, jak w Warszawie
- Złe nastroje w branży handlowej. Sprzedaż rośnie słabo, więc nowych inwestycji też nie będzie
- Tak Zachód podnosi wiek emerytalny. W Polsce dłuższa praca to polityczny temat tabu