{"vars":{{"pageTitle":"Wariant delta koronawirusa niepokoi rząd i epidemiologów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","minister-zdrowia","swiatowa-organizacja-zdrowia","walka-z-pandemia","wariant-delta","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149100}} }
300Gospodarka.pl

Wariant delta koronawirusa niepokoi rząd i epidemiologów

Ministerstwo Zdrowia planuje dofinansowanie służb sanitarnych, aby móc sekwencjonować każdy przypadek zakażenia koronawirusem. To umożliwi wprowadzenie specjalnych środków wobec przypadków zakażeń szczególnie groźnymi wariantami, np. delta.

W najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Katowicach i Olsztynie. Inwestycje te mają sprawić, że za dwa miesiące każdy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany – powiedział 16 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ma to służyć wprowadzeniu „bardziej dolegliwych środków izolacyjnych” w przypadku zakażenia niebezpiecznymi wariantami i dokładniejszemu zbadaniu charakteru ogniska zakażeń i „potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny”.

„Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji” – wskazał minister.

Wariant niepokojący, ale szczepionki przed nim chronią

Obecny już w Polsce wariant delta jest dwa bardziej zakaźny niż zwykły typ COVID-19, wskazują specjaliści. Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, że wariant ten powinien budzić zaniepokojenie z powodu możliwego cięższego przebiegu.

Objawy obejmują ból brzucha, mdłości, wymiotowanie, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jak wskazała organizacja, choroba wywołana tym wariantem może być łatwo pomylona z przeziębieniem.

Jednak jak zapewniają naukowcy, dostępne na rynku szczepionki chronią niemal całkowicie przed zachorowaniem na różne warianty koronawirusa, także przed wariantem delta.

Potwierdził to wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z Polską Agencją Prasową, powołując się na wyniki badań opublikowane przez Public Health England (PHE).

Najnowsze badanie PHE, czyli brytyjskiego instytutu zdrowia publicznego, wykazało, że dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia wariantem delta koronawirusa.

Wariant delta został wykryty w Indiach i obecnie rozprzestrzenia się w Europie. W Wielkiej Brytanii odpowiada już za 96 proc. nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

WHO: Tempo szczepień w Europie nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali Covid-19 jesienią