{"vars":{{"pageTitle":"Kraje wschodzące zadłużają się na potęgę walcząc z Covid-19. To może wywołać poważny kryzys","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekonomia","epidemia","epidemia-koronawirusa","gospodarka","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","polska","rynki-wschodzace"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58739}} }
300Gospodarka.pl

Kraje wschodzące zadłużają się na potęgę walcząc z Covid-19. To może wywołać poważny kryzys

Największe państwa należące do grupy tzw. rynków wschodzących może czekać poważny kryzys w najbliższych latach, jeśli nie ograniczą swoich wydatków w ramach programów pomocowych po pandemii koronawirusa, pisze Financial Times.

Ogromne wydatki przeznaczane na utrzymanie działalności przedsiębiorstw, pobudzenie gospodarki i ochronę zdrowia wywołały lawinowy wzrost poziomów deficytów budżetowych w wielu krajach.

To może sprawić, że ich władze będą zmuszone – jak pisze brytyjski Financial Times – do wyboru między ograniczeniem swoich pakietów pomocowych a negocjowaniem restrukturyzacji długów z wierzycielami.

Średni stosunek pakietów wsparcia gospodarczego na czas pandemii w państwach z grupy rynków wschodzących wyniósł według danych Banku Światowego ok. 5,4 proc. ich PKB.

W niektórych państwach wartość wsparcia była jednak relatywnie znacznie wyższa i przekroczyła 10 proc. PKB – w tym w Polsce, Indiach, Malezji, Katarze, RPA i Tajlandii.

„Jeśli twoją odpowiedzią na pandemię jest wzrost wydatków fiskalnych to musisz skądś wziąć na to środki. Zaczynasz więc „naciągać” argumenty przemawiające za zdolnością państwa do samofinansowania” – powiedział w komentarzu dla Financial Times Gabriel Sterne, główny ekonomista Oxford Economics.

Do grupy państw, które w szczególności narażone są na nadejście kryzysu analitycy zaliczają obecnie Egipt, Zambię i Ghanę, a w następnej kolejności także RPA, Indie, Nigerię, Brazylię, Turcję, Indonezję i Meksyk.


Czytaj także: Nie planujemy wdrożenia kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej – wywiad z Olgą Semeniuk, wiceminister rozwoju