{"vars":{{"pageTitle":"Kredyt mieszkaniowy będzie tańszy. Decyzja RPP to dobra wiadomość dla rynku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-ekspercka","kredyty-hipoteczne","mieszkania","najnowsze","rpp","rynek-mieszkaniowy","rynek-nieruchomosci","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"7 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":606410}} }
300Gospodarka.pl

Kredyt mieszkaniowy będzie tańszy. Decyzja RPP to dobra wiadomość dla rynku

Tak duża obniżka stóp procentowych powinna zwiększyć zainteresowanie kredytem mieszkaniowym. A spadek oprocentowania depozytów, jaki się z nią wiąże, może dodatkowo zachęcać do inwestowania na rynku nieruchomości.

Nie milkną echa po znacznej obniżce stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej. Referencyjna stopa procentowa spadła o 75 punktów bazowych, osiągając poziom 6 proc. Ta decyzja może mieć istotny wpływ na rynek kredytów hipotecznych oraz nastawienie banków i inwestorów.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) mocno zaskoczyła rynek i podzieliła ekspertów po dużej obniżce stóp procentowych o 75 pb. Rada oceniła bowiem, że najnowsze dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego.


Czytaj również: Duża obniżka stóp procentowych. RPP radykalnie tnie koszty kredytu mimo wysokiej inflacji [AKTUALIZACJA]


Zmiany mogą być pozytywne, ale nie od razu

Według Aleksandry Gawrońskiej, ekspertki JLL, firmy świadczącej usługi na rynku nieruchomości, wpływ spadku stóp procentowych na rynek kredytów hipotecznych będzie pozytywny, ale nie można oczekiwać natychmiastowych zmian.

W ostatnich miesiącach kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek mieszkaniowy był wprowadzony nowy program mieszkaniowy, który znacząco zwiększył sprzedaż mieszkań. Obecny spadek stóp procentowych będzie miał pozytywny wpływ na rynek kredytów hipotecznych, ale efekty te będą widoczne w dłuższej perspektywie czasowej – ocenia Aleksandra Gawrońska z firmy JLL.

Istotną kwestią pozostaje to, jak zachowają się kredyty oparte o WIRON. Niektóre banki bowiem wstrzymały ostatnio udzielanie kredytów opartych na stopie zmiennej.

Przy nowych kredytach hipotecznych ciekawym elementem jest to, jak zachowa się w tej sytuacji WIRON. Należy jednak podkreślić, że część banków zamroziła udzielanie kredytów opartych o stopę zmienną. Dopiero od lipca bieżącego roku pojawiły się na rynku pierwsze oferty oparte o WIRON. Nadal jednak kluczową kwestią w tych przypadkach może okazać się liczenie zdolności kredytowej z wyższym buforem ostrożnościowym – komentuje Gawrońska.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Decyzje banków mogą zachęcić do inwestowania

Według Gawrońskiej, w świetle oczekiwań inflacyjnych banki prawdopodobnie dość szybko zareagują w sprawie oprocentowań lokat bankowych, poprzez obniżenie oprocentowania depozytów. Część osób może w tej sytuacji szukać możliwości inwestowania na rynku nieruchomości.

Przy ofertach opartych o stałą stopę procentową dużo bardziej istotne są oczekiwania inflacyjne. Po decyzji RPP zapewne najszybsza będzie reakcja banków w zakresie oprocentowania lokat bankowych. Spadek oprocentowania depozytów może na nowo skierować część osób na rynek mieszkaniowy w celach inwestycyjnych – dodała Aleksandra Gawrońska.

Polecamy również: