{"vars":{{"pageTitle":"Kryptowaluty i teleinformatyka emitują tyle CO2 co lotnictwo. Na szczęście jest światełko w tunelu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","blockchain","co2","emisja-co2","emisje-gazow-cieplarnianych","ict","informatyka","kryptowaluty","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna","systemy-informatyczne"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"6 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":594387}} }
300Gospodarka.pl

Kryptowaluty i teleinformatyka emitują tyle CO2 co lotnictwo. Na szczęście jest światełko w tunelu

Światowy sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) emituje tyle samo gazów cieplarnianych co lotnictwo, wynika z analizy Allianz Trade. Udział sektora ICT w globalnych emisjach gazów cieplarnianych wynosił do 2,8 proc w 2020 roku.

ICT to branża gospodarki obejmująca przedsiębiorstwa, których głównym rodzajem działalności jest produkcja dóbr i usług pozwalających na elektroniczne rejestrowanie, przetwarzanie, transmitowanie, odtwarzanie lub wyświetlanie informacji.

Analiza Allianz Trade podkreśla, że sektor tej technologii napędza wzrost gospodarczy, transformację cyfrową, innowacje i globalną współpracę. Niestety, te korzyści wiążą się z kosztami, a udział ICT w światowych emisjach gazów cieplarnianych wynosił od 1,8 do 2,8 proc. w 2020 roku. Według scenariusza biznesowego, sektor ten będzie odpowiedzialny za 830 milionów ton emisji CO2 do 2030 roku, nie uwzględniając jeszcze boomu na kryptowaluty.

Branża technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) odnotowała ogromny wzrost jakości w ostatnich dziesięcioleciach, napędzana trendami takimi jak Internet, wydobycie kryptowalut, przetwarzanie danych w chmurze i ogólnie rosnąca zależność od Internetu i urządzeń elektronicznych.

 


Czytaj również: Bitcoin pożera tyle prądu, co cała Holandia. W kryzysie energetycznym kryptowaluty są zbyt drogą zabawką


OZE kluczem do sukcesu w redukcji CO2

Niektóre kraje, takie jak Chiny, podjęły drastyczne środki i zakazały Bitcoina, ale wydaje się, że to tylko zepchnęło „górników” do podziemia. Państwo środka nadal pozostaje drugim co do wielkości wydobywcą Bitcoinów na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Wciąż jednak istnieją nadzieje na dekarbonizację tej branży. Jej ślad węglowy w dużej mierze zależy od używanej energii elektrycznej, co oznacza, że emisje mogą stale spadać wraz ze wzrostem udziału energii odnawialnej i poprawą efektywności energetycznej urządzeń.

Wielu operatorów telefonii komórkowej i innych firm ICT wyznaczyło cele neutralności węglowej i zerowej emisji netto. Ponadto, optymalizacja cyklu życia produktu, w tym wybór materiałów, projektowania, produkcji i transportu, może przyczynić się do dalszego zmniejszenia emisji.

Analitycy Allianz Trade punktują, że dekarbonizacja kryptowalut powinna być priorytetem, ale technologia blockchain może odegrać równie kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Jest to metoda porządkowania i przechowywania danych w następujących po sobie blokach, które wspólnie tworzą jeden wirtualny łańcuch.

Blockchain przyczyni się do zmian

Wydobycie kryptowalut zużywa ogromne ilości energii, które mogłyby być wykorzystane w innych sektorach, takich jak elektryfikacja budynków, transportu i produkcji. Przejście na odnawialne źródła energii może być ograniczone przez rosnące zapotrzebowanie na energię. Jednak postęp technologiczny, wspierany przez blockchain, może przyczynić się do redukcji tych emisji.

Technologia ta może również pomóc w budowaniu zaufania i wspieraniu negocjacji klimatycznych poprzez zapewnienie przejrzystej i wielofunkcyjnej infrastruktury cyfrowej do pomiaru, raportowania i śledzenia emisji na poziomie krajowym.

Analitycy Allianz Trade wskazują, że decydenci będą musieli stymulować zmiany w zachowaniach konsumentów, aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisje sektora ICT. Większość emisji pochodzi od urządzeń użytkowników, a zmiana zachowań konsumenckich w kierunku mniejszej liczby urządzeń jest mało prawdopodobna. Dlatego konieczne mogą być regulacje i zachęty, aby wprowadzić te zmiany.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Dzięki możliwościom AI już widać efekty

Sztuczna inteligencja również może pomóc w zmniejszeniu globalnych emisji gazów cieplarnianych o około 1,5 – 4,0 proc. do 2030 roku, dzięki wzrostowi produktywności i wydajności. Największy bezwzględny potencjał redukcji emisji, do -2,2 proc, zostałby zrealizowany w sektorze energetycznym dzięki ulepszeniom, takim jak lepiej zaplanowana
infrastruktura sieciowa.

AI już poprawiła wydajność w europejskim sektorze przemysłowym. W Europie Niemcy przodują pod względem liczby firm, które przyjęły sztuczną inteligencję w swojej działalności. Zaowocowało to zwiększeniem ilości i jakości produkcji, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię i surowce. Przekłada się też na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i odpadów przemysłowych. Sztuczna inteligencja pomaga również osiągnąć lepszą synergię popytu i podaży energii.

Przejście na odnawialne źródła energii i poprawa efektywności energetycznej urządzeń mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji tego sektora. Jednocześnie technologia blockchain może odegrać kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Na przykład poprzez dekarbonizację kryptowalut, budowanie zaufania i wspieranie negocjacji klimatycznych, wskazano także w analizie.

Polecamy również: