{"vars":{{"pageTitle":"Kryzys gazowy. Oto 5 kroków, które UE musi podjąć przed zimą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gaz","miedzynarodowa-agencja-energetyczna","najnowsze","rosja","zima"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"25 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":332038}} }
300Gospodarka.pl

Kryzys gazowy. Oto 5 kroków, które UE musi podjąć przed zimą

Europa znajduje się w środku niebezpiecznego kryzysu gazowego. Natychmiastowe działanie jest kluczowe, aby uniknąć bardzo trudnej zimy – apeluje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

Kryzys gazowy w Europie narasta od wielu miesięcy, na skutek wstrzymywania dostaw tego paliwa przez Rosję. Aby uniknąć tej zimy konsekwencji możliwego całkowitego wstrzymania dostaw, UE powinna zacząć działać. I to już.

Pięć rad od IEA

IEA powołuje się na słowa swojego dyrektora wykonawczego, Fatiha Birola. Proponuje on pięć kroków, które powinna natychmiast podjąć Unia Europejska, aby tę sytuację rozwiązać. Birol apeluje do władz krajów członkowskich o:

  1. Zachęcanie podmiotów przemysłowych do zmniejszania popytu poprzez aukcje;
  2. Zminimalizowanie zużycia gazu do wytwarzania energii elektrycznej;
  3. Poprawę koordynacji między operatorami gazu i energii elektrycznej w całej Europie;
  4. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwach domowych poprzez ustalenie standardów i kontroli chłodzenia;
  5. Zharmonizowanie planowania kryzysowego w całej Europie.

Jak podaje Agencja, Birol zalecił podjęcie tych działań przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen 11 lipca. Od tego czasu Komisja Europejska ogłosiła własny plan zmniejszenia zapotrzebowania na gaz w UE.

Jednocześnie IEA przypomina, że już wcześniej ostrzegała przed możliwym zmniejszeniu dostaw gazu z Rosji.

We wrześniu, na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę, wskazywaliśmy, że Rosja wstrzymuje dostawy znacznych ilości gazu do Europy. W styczniu podnieśliśmy alarm, sygnalizując, że Rosja podbija ceny dokładnie w tym samym czasie, w którym narastały napięcia na Ukrainie – wskazuje IEA.

I ostrzega: – Od tamtego czasu Rosja jeszcze bardziej ograniczyła przepływy gazu do Europy i w każdej chwili może je całkowicie zatrzymać.

Co zrobi UE?

Unijny „Plan gotowości na zimę” wymaga od rajów Wspólnoty, aby zmniejszyły o 15 procent zużycie gazu w ciągu 8 miesięcy od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku. Plan Komisji obejmuje w podstawowej wersji dobrowolną redukcję konsumpcji gazu.

Ale w razie braku wystarczających dostaw tego paliwa dodatkowo może być wprowadzony – na wniosek trzech państw, na poziomie unijnym – obowiązek zmniejszania bieżącego zużycia. Obowiązek byłby wprowadzony, gdyby dostawy gazu okazały się za małe, by pokryć całe zapotrzebowanie UE. A to, zdaniem unijnych komisarzy, jest prawdopodobne.

Plan UE na sezon grzewczy. Racjonowanie gazu może być nieuniknione