{"vars":{{"pageTitle":"Pełne oskładkowanie umów zleceń to dobry pomysł? Przedsiębiorcy są "za"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","kpo","podatki","polski-lad","prawo","ubezpieczenia-spoleczne","umowy-cywilnoprawne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"3 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311988}} }
300Gospodarka.pl

Pełne oskładkowanie umów zleceń to dobry pomysł? Przedsiębiorcy są „za”

Pełne oskładkowanie umów zleceń – to jeden z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski. „To dobre rozwiązanie” – uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

FPP postulowała ozusowanie zleceń jako pierwsze zrzeszenie przedsiębiorców – przypomina organizacja. Już w 2018 roku FPP podpisała w tej kwestii porozumienie z NSZZ Solidarność.

Organizacja popiera takie rozwiązanie z trzech głównych względów. Chodzi o wyrównanie konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, zyski dla budżetu państwa oraz warunki ubezpieczeń społecznych pracowników. Można więc powiedzieć, że pełnym oskładkowani umów zleceń, zdaniem FPP, zyskują wszyscy zainteresowani.

FPP za pełnym ZUS-em dla zleceń

Dzięki pełnemu ozusowaniu umów zleceń lepszą emeryturę otrzyma ponad 800 tysięcy Polaków. Wyższe i dodatkowe składki będą oznaczać 4 mld zł dla budżetu państwa rocznie. A przedsiębiorcy będą mieli równe warunki konkurencyjne – wylicza Federacja.

Do argumentów, które organizacja wysuwa od dawna, dochodzi teraz jeszcze kwestia KPO. Jednym z kamieni milowych dla Polski jest wprowadzenie do umów cywilnoprawnych o pracę pełnych czterech składek na ubezpieczenie społeczne – a więc objęcie zleceń składką rentową, wypadkową, emerytalną i chorobową.

Obecnie zlecenia już są objęte trzema z powyższych składek obowiązkowo i dobrowolnie także składką chorobową.

Pełne ozusowanie umów zleceń jest ważnym elementem uruchomienia środków z KPO dla Polski. Ozusowanie umów zleceń to także istotny element rynku pracy, który poprawi sytuację emerytalną Polaków i wyrówna konkurencję firm na rynku – wskazuje FPP.

Termin zawarty w KPO to wprowadzenie zmian do końca marca 2023 roku. Federacja też uważa, że taką ustawę należałoby uchwalić jak najszybciej. Jednak by rynek mógł się przystosować do zmian, powinny one wchodzić w życie nie wcześniej niż od początku 2024 roku – piszą eksperci FPP.

– To ważne, bo taka zmiana będzie dotyczyć setek tysięcy pracowników i firm oraz całego rynku zamówień publicznych. Takie zmiany nie mogą być wprowadzane w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania oraz planu finansowego – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Składki lepsze niż podatek

Kolejna zaleta oskładkowania umów to jego przewaga nad Polskim Ładem.

– Wzrost podatków jest daniną bezwzględną – bez wpływu na korzyść pracownika, zaś ozusowanie umów zleceń jest ekwiwalentne – a więc zwiększa poziom przyszłych świadczeń dla pracownika – wskazuje FPP.

Chodzi o to, że podatki są daniną bezzwrotną – musimy je płacić, ale nie możemy w zamian oczekiwać od państwa żadnych konkretnych, sprecyzowanych, powiązanych z nimi świadczeń. Natomiast składki, które płacimy na ubezpieczenia społeczne, bezpośrednio przekładają się na wysokość naszych rent, emerytur czy świadczeń wypłacanych nam w razie choroby lub wypadku przy pracy.

Windfall tax i „żerowanie na wojnie”. Tłumaczymy, o co chodzi z podatkiem od nieoczekiwanych zysków