{"vars":{{"pageTitle":"Kto w Europie odczuwa satysfakcję z ilości czasu wolnego? Polacy zadowoleni bardziej od Francuzów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300grafika","czas-wolny","dania","europa","finlandia","jakosc-zycia","main","najnowsze","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717387}} }
300Gospodarka.pl

Kto w Europie odczuwa satysfakcję z ilości czasu wolnego? Polacy zadowoleni bardziej od Francuzów

Czy Europejczycy są zadowoleni z ilości czasu wolnego? Finowie i Duńczycy odczuwają satysfakcję z dostępnego im wolnego czasu. Natomiast Grecja, Bułgaria i Cypr osiągnęły najniższe poziomy zadowolenia pod tym względem.

W najnowszym badaniu Eurostatu dotyczącym jakości życia i zdrowia w Unii Europejskiej, przeprowadzonym w 2022 roku, przedstawiono dane na temat zadowolenia mieszkańców z ilości czasu wolnego. Wyniki pokazują, że średni poziom satysfakcji w Unii wyniósł 6,8 punktu na skali od 0 do 10. Wynik ten jest identyczny do tego z poprzedniego badania  przeprowadzonego w 2018 roku.

 

W jakich krajach ludzie są zadowoleni z ilości czasu wolnego?

Wśród krajów Unii najwyższy poziom satysfakcji z ilości czasu wolnego odnotowano w Finlandii (7,7 punktu), Danii i Słowenii (po 7,5 punktu). Badanie objęło też Norwegię i Szwajcarię, które również otrzymały wysokie noty (7,5 punktu). Takie wyniki wskazują na wysoki poziom życia i równowagę między pracą a życiem prywatnym w tych krajach.

W grupie krajów, gdzie satysfakcja z czasu wolnego jest wciąż wyższa od średniej unijnej i wynosi od 7 do 7,5 punktu znalazły się Austria, Szwecja, Holandia, Belgia, Rumunia, Łotwa, Estonia i Portugalia.


Zobacz też: Pracodawco, doceń pracownika. Praca w Polsce daje mniej satysfakcji niż średnio w Europie


Noty oscylujące wokół średniej unijnej, czyli od 6,5 punktu do 7 punktów otrzymała duża część krajów Europy Zachodniej i Środkowo- Wschodniej. W Czechach, Irlandii i na Litwie satysfakcja z czasu wolnego osiągnęła 6,9 punktu. Wyniki Polski są identyczne jak we Włoszech i wynoszą 6,7 punktu. Notę 6,6 punktu uzyskała Hiszpania i Słowacja. Grupę zamyka Francja i Węgry zbierając po 6,5 punktu.

Natomiast, najniższe oceny satysfakcji z czasu wolnego zanotowano w Grecji (5,5 punktu), Bułgarii (5,7 punktu) oraz na Cyprze (6,2 punktu).

Poniższa mapa pokazuje poziom satysfakcji z czasu wolnego w poszczególnych krajach:

Od czego zależy satysfakcja z czasu wolnego?

Różnice w satysfakcji z czasu wolnego pojawiły się w kontekście statusu rodzinnego. W 2022 roku gospodarstwa domowe bez dzieci były bardziej zadowolone z ilości czasu wolnego (7 punktów) niż te mające dzieci na utrzymaniu (6,4 punktu).

Poziom wykształcenia również miał wpływ na satysfakcję z czasu wolnego. Osoby z niższym wykształceniem były bardziej zadowolone (6,9 punktu), niż te z wyższym wykształceniem, które oceniły swoją satysfakcję na 6,6 punktu. Osoby z wykształceniem średnim uzyskały satysfakcję z wolnego czasu na poziomie 6,8.

Najwyższy poziom satysfakcji z ilości czasu wolnego odnotowano wśród osób starszych (65 lat i więcej), który wyniósł 7,6 punktu. Na drugim miejscu znalazła się najmłodsza grupa wiekowa (16-24 lata) z wynikiem 7,1 punktu. Natomiast osoby w wieku 25-64 lat były najmniej zadowolone z ilości swojego czasu wolnego (6,4 punktu).

W badaniach z 2018 i 2022 roku zarówno mężczyźni, jak i kobiety ocenili swoje zadowolenie z ilości czasu wolnego na tym samym poziomie, czyli średnio na 6,8 punktu.

Czytaj także: