{"vars":{{"pageTitle":"Kto zyskał, a kto stracił na rynku pracy przez nowe technologie? Nowy raport IBS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["automatyzacja","ict","instytut-badan-strukturalnych","najnowsze","nowe-technologie","praca","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":354807}} }
300Gospodarka.pl

Kto zyskał, a kto stracił na rynku pracy przez nowe technologie? Nowy raport IBS

Nowe technologie wpływają korzystnie na udział w zatrudnieniu kobiet w wieku do 49 lat. Mają jednak negatywny wpływ na zatrudnienie kobiet powyżej 60. roku życia oraz mężczyzn w wieku 30-49 lat.

Negatywne efekty są szczególnie zauważalne wśród starszych kobiet wykonujących prace umysłowe oraz wśród młodych mężczyzn w zawodach manualnych, którzy są zastępowani przez roboty – wynika z raportu „Wpływ technologii ICT i robotów na zatrudnienie oraz zarobki grup demograficznych w Europie”, opublikowanego przez Instytut Badań Strukturalnych.

W latach 2000-2019 w Europie wzrost zastosowania ICT (ang. Information and Communications Technology), czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych i robotów wyraźnie wzrósł. Zmienił także rynek pracy w ciągu ostatnich kilku dekad.

Nowe technologie mogą bezpośrednio zmniejszyć zatrudnienie, gdyż człowieka, w wykonywaniu rutynowych, manualnych zadań, zastępują roboty. Dla przedsiębiorstw stanowi to dużą oszczędność. Wykorzystywanie nowej technologii może zwiększać produktywność przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia w innych obszarach – wynika z raportu. Takie efekty dominowały w Europie, prowadząc do ogólnego pozytywnego wpływu na zatrudnienie.

Zmieniły się natomiast bardzo rodzaje wykonywanych przez ludzi zadań. Zastępowanie stanowisk pracy robotami doprowadziło do ​​polaryzacji zatrudnienia. W Europie generalna liczba zatrudnionych osób zarówno w zawodach wymagających wysokich, jak i niskich kwalifikacji wzrosła. Jednak, na powszechnym stosowaniu nowych technologii część pracowników zyskała, a inna straciła.

Wpływ technologii na rynku pracy w zależności od wieku i płci

Co do zasady, starsi pracownicy dysponują najczęściej umiejętnościami, które są dostosowane do starszych technologii, a ich chęci do zdobywania nowych kompetencji nie są tak częste, jak w przypadku młodszych pracowników. Osoby w wieku 55-64 lata w krajach OECD zwykle mają niższy poziom umiejętności analitycznych i ICT. Z tego powodu pracownicy w starszym wieku mogą być bardziej dotknięci zmianami technologicznymi od ich młodszych kolegów – wynika z raportu.

Wpływ technologii na rynku pracy jest widoczny także pod względem płci. Przy czym, badania wykonane w latach 2010-2018 pokazują, że znaczenie przyjęcia technologii było zróżnicowane w konkretnych grupach wiekowych.

Według raportu, w skutek zmian technologicznych na rynku pracy część kobiet może odnieść większe korzyści z przyjęcia technologii informacyjno-komunikacyjnych, niż mężczyźni. Udział w zatrudnieniu kobiet w wieku 20-49 lat zwiększył się pod wpływem wprowadzenia technologii ICT. Okazał się jednak niekorzystny dla kobiet w wieku 60 lat i starszych, szczególnie tych wykonujących prace umysłowe.

Z drugiej strony odsetek kobiet ogółem jest niższy od odsetka mężczyzn posiadających umiejętności w zakresie nowych technologii. Wynika to z faktu, że kobiet specjalizujących się w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce jest mniej od mężczyzn.

Wdrażanie ICT miało natomiast negatywny wpływ na rynku pracy mężczyzn w wieku 30-59 lat. Te efekty były skoncentrowane wśród pracowników w zawodach intensywnie wykonujących nierutynowe prace manualne, co sugeruje, że pewien podstawowy poziom umiejętności związanych z ICT może być wymagany nawet na stanowiskach, które na ogół wymagają mniej zaawansowanych umiejętności.

Przyjęcie robotów zaszkodziło także mężczyznom w wieku 20-49 lat, a zwłaszcza w zawodach obejmujących intensywne obowiązki rutynowe i manualne. Natomiast mężczyźni w wieku 50 lat i starsi uchronili się przed negatywnymi skutkami technologii.

Więcej o zatrudnieniu piszemy tutaj: