{"vars":{{"pageTitle":"Obowiązkowa kwarantanna dla podróżujących spoza strefy Schengen i EOG","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","eog","koronawirus","obostrzenia-walka-z-pandemia","pandemia","schengen","wariant-delta"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"24 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":152346}} }
300Gospodarka.pl

Obowiązkowa kwarantanna dla podróżujących spoza strefy Schengen i EOG

Od czwartku 24 czerwca podróżujący do Polski spoza strefy Schengen i EOG będą objęci obowiązkową 10-dniową kwarantanną po przekroczeniu granicy. Dotyczy to podróżujących np. z Turcji czy Wielkiej Brytanii.

Przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwolnieni będą z 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem że zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w UE albo okażą po 7 dniach od przekroczenia granicy ujemny wynik testu.

Rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny dla osób powracających z państw spoza Strefy Schengen opublikowano 23 czerwca w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy wchodzą w życie od północy ze środy na czwartek. Wtedy właśnie zmienia się zasada zwolnienia z 10-dniowej kwarantanny granicznej.

Podróżujący z państw spoza Schengen i EOG do tej pory mogli być z niej zwolnieni na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy. Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu.

Jakie kraje leżą poza strefą Schengen i EOG?

Do strefy Schengen, czyli obszaru, w którym nie ma kontroli granicznej, należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Do strefy Schengen należą 22 kraje Unii: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Te cztery ostatnie należą do EOG.

Wszystkie kraje poza wymienionymi powyżej leżą poza strefą, a podróżujący z nich będą objęci obowiązkową kwarantanną po przybyciu do Polski.

Lista krajów europejskich poza Schengen i EOG to: Albania, Andora, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Rosja, San Marino, Serbia, Turcja, Ukraina, Watykan i Wielka Brytania.

W świetle nowych przepisów kwarantanna dla osób rozpoczynających podróż z tych krajów do Polski będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od ich przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu.

Zwolnienie następować będzie z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) przez laboratorium diagnostyczne do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP). Z kwarantanny nie zwalniają testy na obecność przeciwciał (testy serologiczne i kasetkowe). Testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych.

Kwarantanna nie będzie jednak obowiązywała dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 lub tych, którzy przedstawili swój negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu.

Dotychczas 10-dniowa kwarantanna, z możliwością zwolnienia po 7 dniach po otrzymaniu negatywnego testu, obowiązywała tylko podróżujących z Brazylii, Indii i z Republiki Południowej Afryki, a – od środy – z Wielkiej Brytanii.

Polska na 20. miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionych osób