{"vars":{{"pageTitle":"Lek na Covid-19 firmy Merck mniej skuteczny, niż sądzono","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","lek-na-covid-19","lek-na-koronawirusa","main","merck","pandemia","przemysl-farmaceutyczny"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"26 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":223379}} }
300Gospodarka.pl

Lek na Covid-19 firmy Merck mniej skuteczny, niż sądzono

Doustny lek antywirusowy na Covid-19 firmy Merck okazał się mniej skuteczny niż zakładano – wynika z danych z pełnej analizy testów.

Firma podała, że jej doustny lek na Covid-19 o nazwie molnupiravir wykazał względne zmniejszenie ryzyka o 30 proc. w porównaniu z placebo u wszystkich 1400 pacjentów, którzy uczestniczyli w testach – pisze Financial Times.

Jeszcze w zeszłym miesiącu Merck podał, powołując się na wstępne analizy testów, że redukcja ryzyka była około 50 proc. niższa.

Pełna analiza pokazała jeden zgon w grupie osób przyjmujących molnupiravir w porównaniu do dziewięciu zgonów w grupie placebo.

Firma podała, że nowe dane nadal udowadniają „skuteczność i ogólnie korzystne korzyści oceny ryzyka molnupiraviru w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych z wysokim ryzykiem progresji choroby”.

Notowane na giełdzie w Nowym Jorku akcje firmy Merck straciły 2,6 proc. w handlu przedrynkowym w piątek, ale szeroki rynek też zniżkował prawdopodobnie śladem pozostałych giełd na świecie, gdzie inwestorzy obawiają się wpływu nowego wariantu koronawirusa Nu na gospodarki.

Merck złożył w październiku wniosek do amerykańskiej rządowej Agencji ds. Żywności i Leków o wydanie zezwolenia na zastosowanie leku w sytuacjach awaryjnych. Europejska Agencja Leków, regulująca obrót lekami na terenie Unii, już rozpoczęła ocenę preparatu. W Wielkiej Brytanii molnupiravir został dopuszczony już do użytku.

Firma poinformowała też w zeszłym miesiącu, że udostępni innym producentom licencję na wytwarzanie molnupiraviru i podpisała w tej sprawie porozumienie ze wspieraną przez Organizację Narodów Zjednoczonych instytucją Medicines Patent Pool (MPP).

„Tak długo, jak choroba Covid-19 będzie przez Światową Organizację Zdrowia określana zagrożeniem zdrowia publicznego, Merck nie będzie domagał się należności licencyjnych wynikających z zawartej umowy” – mówił wtedy koncern.

Podobne leki w tabletkach obecnie są testowane przez japońską firmę Shionogi oraz przez Pfizer.

40% wydawcy dziennika „Rzeczpospolita” trafi do holenderskiego funduszu