{"vars":{{"pageTitle":"Liczba ludności w Unii Europejskiej maleje drugi rok z rzędu. Polska w ścisłej czołówce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["covid-19","demografia","dzietnosc","main","najnowsze","najwazniejsze","pandemia","unia-europejska","zgony"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"13 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":325960}} }
300Gospodarka.pl

Liczba ludności w Unii Europejskiej maleje drugi rok z rzędu. Polska w ścisłej czołówce

Populacja Unii Europejskiej zmniejszyła się w 2021 roku drugi rok z rzędu – podał Eurostat. To efekt pandemii Covid-19. Koronawirus w Unii Europejskiej spowodował ponad 2 miliony zgonów. Polska znalazła się na podium tego rankingu.

Według Eurostatu populacja 27 krajów tworzących blok spadła o blisko 172 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem i ponad 656 tys. od stycznia 2020 r.

– W 2020 i 2021 r. dodatnia migracja netto nie rekompensowała już negatywnej zmiany naturalnej w Unii Europejskiej, a w konsekwencji całkowita populacja Unii zmniejszała się – podał urząd statystyczny UE.

Liczba zgonów w regionie zaczęła przewyższać liczbę urodzeń już dziesięć lat temu, jednak imigracja spoza Europy pomagała niwelować różnicę aż do 2020 roku, czyli pierwszego roku pandemii. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do roku 2020 liczba ludności nieustannie rosła, poza wyjątkiem odnotowanym w 2011 roku, kiedy bilans zgonów przewyższył liczbę urodzeń.

Wcześniej, większą liczbę zgonów od liczby urodzeń zaobserwowano tylko w roku 1960, ale  wówczas bardzo szybko szala przechyliła się w kierunku rosnącej liczby ludności z powodu dużej migracji do Unii Europejskiej.

Gdzie ludzi ubywa najwięcej?

Największy spadek ludności w krajach Unii Europejskiej jest widoczny we Włoszech. Społeczeństwo tego kraju w 2021 skurczyło się o ponad 658 tysięcy.

Na drugim miejscu pod tym względem znalazła się Polska. Liczba ludności w naszym kraju w 2021 roku zmniejszyła się o 304 tysięcy w porównaniu z rokiem 2020.

 

Od października 2020 do października 2021 urodziło się 330,7 tys. osób – najmniej od II wojny światowej. Również w tym samym czasie zmarło 527,7 tys. ludzi. Spadek urodzeń rok do roku wynosi już ponad 8 proc. – wynika z danych GUS opublikowanych pod koniec zeszłego roku.

Ubytek w liczbie ludności na podobnym poziomie do Polski odnotowała Rumunia, gdzie bilans wyniósł -291 tysięcy osób. Z problemem kurczącego się społeczeństwa borykają się także Chorwacja, Czechy, Grecja, Bułgaria, Węgry, Łotwa i Słowacja.

Ponad połowa państw członkowskich Unii Europejskiej odnotowuje jednak wzrost liczby ludności. Najwięcej ludzi przybyło we Francji, Holandii i Szwecji. Znaczny przyrost liczby mieszkańców zaobserwowano także w Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Austrii i Niemczech. Bilans na niewielkim plusie widać również w Portugalii, Danii, Finlandii i Luksemburgu.

 

Liczba ludności całej Unii Europejskiej liczy 446,8 mln osób – wynika ze styczniowych danych Eurostat.

W nadchodzących latach liczba zgonów będzie nadal przewyższać liczbę urodzeń – wynika z przewidywań Eurostatu.

Na malejący stan populacji składa się kilka czynników. To starzejąca się populacja, niski współczynnik dzietności oraz zwiększona liczba zgonów spowodowana Covid-19.

– W takim przypadku całkowity spadek lub wzrost populacji UE w przyszłości będzie w dużej mierze zależeć od wkładu migracji netto – wynika z raportu Eurostatu.

Tani import miał wpływ na dzietność w Niemczech. Zaskakujące wyniki badań