{"vars":{{"pageTitle":"Lotos Paliwa oficjalnie w rękach MOL. Orlen podpisał umowę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["mol","najnowsze","pkn-orlen","polaczenie-orlenu-z-lotosem","saudi-aramco"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":421987}} }
300Gospodarka.pl

Lotos Paliwa oficjalnie w rękach MOL. Orlen podpisał umowę

PKN Orlen podpisał umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce Lotos Paliwa, która zarządza siecią stacji paliw Lotos. Nowym nabywcą jest MOL Hungarian Oil and Gas.

To finalizacja realizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

Orlen poinformował, że podpisał przyrzeczoną umowę z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company (MOL). Składa się na nią element stały w kwocie ok. 610 mln USD oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu, w którym podpisano umowę przyrzeczoną.

Jednocześnie podpisano też umowę sprzedaży z Lotos Paliwa, która będzie obowiązywać do 8 lat od dnia wejścia w życie. Sfinalizowano także umowę licencyjną z Lotos Paliwa, która określa korzystanie ze znaków towarowych stacji Lotos dla potrzeb rebrandingu. Jak poinformował Orlen w komunikacie, umowa będzie w mocy przez 5 lat od jej wejścia w życie.

410 stacji w Polsce zmieni właściciela

W osobnym komunikacie MOL poinformował, że umowa skutkuje przejęciem ponad 410 stacji w Polsce. Z kolei łączna cena 610 mln dolarów uwzględnia zapłatę w gotówce w wysokości 464 mln oraz przejęcie leasingu w kwocie 146 mln dolarów.

Jednocześnie PKN Orlen zaznaczył, że trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy. Na jej podstawie podmioty z grupy kapitałowej Orlen nabędą od MOL stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech i na Słowacji.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej. Aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne. Od 2004 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Część gdańskiej rafinerii w rękach Saudi Aramco

Orlen podpisał również umowę z Saudi Aramco, któremu sprzedał 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii i 100 proc. biznesu hurtowego. Dodatkowo Saudi Aramco od dziś ma połowę udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce. Kontrakt ma związek z przejęciem Lotosu, który był właścicielem rafinerii, przez Orlen.

W informacji zaznaczono, że PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową. Ponadto PKN Orlen, Aramco oraz SABIC podpisały porozumienie o współpracy. Dotyczy ono przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie. Zajmuje się także produkcją energii, w tym z OZE, i dystrybucją gazu ziemnego.

W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISB News/opracowanie własne